Čínský herbář
Čeština

Boletus proti leukémii

Boletus edulis (hřib smrkový) je mezi houbaři velmi populární a vyhledávána houba. Má výrazné houbové aroma, které doplní mnoho pokrmů, je snadné z ní udělat i pokrm samotný, sušit ho atd. Méně se však ví, že podobně jako jeho kolegyně ze skupiny medicinálních hub disponuje léčebnými účinky. Umí ovlivnit fungování imunitního systému, je silným antioxidantem, má také protirakovinné účinky a mnoho dalšího.
 
collector

Právě protirakovinným účinkům se věnovali autoři této studie. Maligní onemocnění jsou v dnešní době stále častější. Jejich léčba je náročná, pro pacienta velmi nepříjemná a mnohdy po ní zůstávají následky do konce života. Je ovšem pravdou, že většina pacientů s rakovinou v dnešní době nad svou nemocí zvítězí. Úspěch přichází i díky tomu, že stále probíhají výzkumy a vytváření nových léčiv a léčebných plánů. Mnozí vědci se obrací na pomoc do přírody, zkoumají vliv v tomto případě hub na rakovinné buňky, ale také vliv hub na imunitní systém, který se pak proti rakovinným buňkám obrací a ničí je. Mezi takové imunitní buňky patří i NK buňky, tj. přirození zabíječi. Tyto buňky jsou cytotoxické, tj. usmrtí nějak defektní, odlišnou buňku. Je tedy vhodné posílit jejich aktivitu v případě nádorových onemocnění. Autoři hledali možnost ovlivnit právě a jen tyto buňky, nikoli celý imunitní systém. Využili RNA z hřibu a přidali jej ke kultuře NK buněk. Ukázalo se, že připravený extrakt není pro buňky toxický, v jeho přítomnosti neumírají. Naopak, velmi prospívají. Zvyšuje se jejich životaschopnost, proliferují, tj. zvyšují se jejich počty, a také se zvyšuje jejich cytotoxicita namířená proti rakovinným buňkám, čímž omezují růst nádoru a dochází k jeho zmenšení. Tento zjištěný fakt by bylo možné využít při léčbě rakoviny jako biologickou léčbu, která ovlivňuje protirakovinnou imunitu ve smyslu jejího posílení a zefektivnění.

 

Lemieszek MK, Nunes FHFM, Sawa-Wejksza K, Rzeski W. A King Bolete, Boletus edulis (Agaricomycetes), RNA Fraction Stimulates Proliferation and Cytotoxicity of Natural Killer Cells Against Myelogenous Leukemia Cells. Int J Med Mushrooms. 2017;19(4):347-353.