Čínský herbář
Čeština

C. militaris proti diabetu a k ochraně ledvin

C. militaris jako jeho ostatní příbuzní je nejvíce známý v Asii, kde je využíván po tisíce let v tradiční čínské medicíně jako lék na mnoho zdravotních obtíží. Díky vědeckým studiím se potvrdilo, že C. militaris má mnohé úžasné účinky. Posiluje imunitní systém, snižuje hladinu tuků, má protirakovinné a protimikrobiální účinky, je silným antioxidantem, posiluje fyzickou kondici atd.

 

cordyceps_kidneys

 

Cílem předkládané studie bylo ověřit antidiabetické účinky C. militaris. Diabetes je poměrně rozšířená nemoc. Typ I je podmíněn autoimunitním zánětem, který ničí slinivku a buňky produkující inzulin. Druhý typ je spíše spojen s metabolickým syndromem, tj. obezitou, vysokou hladinou tuků atd. Zde hraje velkou roli inzulinorezistence. Existují i další podtypy, ty zde dále probírat nebudeme. Hyperglykémie vede k poškození ledvin, proto autoři sledovali také stav ledvin.

Autoři využili krysy, u nichž vyvolali stav podobný lidskému diabetu II.

Krysám podávali C. militaris v různých dávkách, 0,5, 1,0 a 2,0 g/kg, a jedné skupině pak i metfornim, což je lék, který se běžně využívá v klinické praxi pro léčbu pacientů.

Po 4 týdnech se zjistilo, že u krys, které užívaly metformin a C. militaris došlo ke snížení krevního cukru na lačno, C. militaris tedy měl hypoglykemizující efekt. Navíc se zlepšil příjem tekutin a výdej moči u léčených krys. Krom toho se zlepšila funkce ledvin. Došlo k poklesu kreatinu v krvi, vyloučil se močí, a ke snížení albuminurie, ledviny přestaly propouštět bílkoviny. Albuminurie je projev poškození ledvin. Při užívání C. militaris se jejich stav zlepšil, a to i díky tomu, že C. militaris neutralizuje volné kyslíkové radikály, které se u diabetiků více tvoří a které aktivují imunitní systém a vedou k zánětu, který tkáň ledvin poškodí.

Navíc se prokázalo, že podávání C. militaris také normalizuje hladiny krevních lipidů, snížila se hladina celkového cholesterolu a LDL.

Studií se podařilo prokázat, že C. militaris má protidiabetické, antioxidační, protizánětlivé účinky. To by mohlo být využité i v klinické praxi.

Liu C, Song J, Teng M, Zheng X, Li X, Tian Y, Pan M, Li Y, Lee RJ, Wang D. Antidiabetic and Antinephritic Activities of Aqueous Extract of Cordyceps militaris Fruit Body in Diet-Streptozotocin-Induced Diabetic Sprague Dawley Rats. Oxid Med Cell Longev. 2016;2016:9685257.