Čínský herbář
Čeština

Chaga a herpetické infekce

Jedná se o cizopasnou houbu patřící mezi choroše, je to tedy dřevokazná houby patřící do čeledi kožovitých. Díky vysokému obsahu bioaktivních látek je možné ji využít v léčbě mnoha patologických stavů. chaga-rezavec-sikmy-herpeticka-meningitida-herpesVyužívá ji tedy nejen tradiční lidová medicína, ale její účinky jsou objevovány a ověřovány vědeckými postupy. Chaga je známá imunostimulačními účinky, dokáže též omezovat rakovinné bujení, pozitivně působí na orgány jako je žaludek, játra, slinivka, je též silným antioxidantem.

To však není zdaleka vše. Vědci stále objevují další její vlastnosti a účinnost. V této studii se zaměřili na možnost, že by Chaga mohla působit protivirově. Vybrali herpetický virus, jímž je promořena téměř celá populace. Jedná se o DNA virus perzistující v organismu, v nervových gangliích a při oslabení organismu se reaktivuje a dojde k výsevu typických pupenů později nalitých hnisavým obsahem. Toto je provázeno svěděním, bolestivostí. Herpetický virus však může být původcem vážných onemocnění, jako je herpetická meningitida. Není tedy divu, že právě na tento virus se vědci zaměřili. Z Chagy bylo vyrobeno několik subtrakcí získaných různými procedurami a za použití různých solventů ‒ alkoholu, vodu, alkalických látek… následně byly tyto frakce přidávány k buňkám nakaženým herpetickým virem a sledoval se jejich protivirový účinek. Ukázalo se, že extrakty nejsou toxické pro použité buňky, ale co je důležitější mají projektivní vliv na nakažené buňky. Jeden z extraktů v dávce 5 microg/ml dokázal ochránit buňky před cytodestruktivním vlivem herpetického viru. Po působení extraktu nebyla detekována žádná virová DNA v infikovaných buňkách. Nejlepšího efektu bylo dosaženo, pokud se extrakt přidal k buněčné kultuře před nebo hodinu po infikaci.

Výsledky jasně ukázaly, že extrakty z Chagy mají přímé protivirové účinky, zabíjejí virus, ale nepoškozují infikované buňky.

 

 

Zdroj:

Polkovnikova MV, Nosik NN, Garaev TM, Kondrashina NG, Finogenova MP, Shibnev VA.

A study of the antiherpetic activity of the chaga mushroom (Inonotus obliquus) extracts in the Vero cells infected with the herpes simplex virus. Vopr Virusol. 2014 Mar-Apr;59(2):45-8.