Čínský herbář
Čeština

Chlorela upravuje střevní mikroflóru a vstřebávání vápníku

Chlorely jsou zelené jednobuněčné řasy, nejznámějšími druhy jsou pyrenoidosa a vulgaris. První zmíněné se týkala i studie. Chlorely mají největší koncentraci chlorofylu ze všech rostlin, to však není vše, obsahují velké množství látek, které ovlivňují fungování organismu. Umí zlepšit trávení, pozitivně ovlivnit imunitní systém, pomoci při rakovině, zmírňují oxidační stres a chlorelový růstový faktor podporuje regeneraci a hojení.

stevn mikroflora

Tato studie sledovala, zda je možné pomocí chlorely ovlivnit složení střevní mikroflóry a zvýšit vstřebávání vápníku. Jak se v posledních letech ukázalo, mikroflóra hraje významnou roli ve zdraví a nemoci člověka. Správné složení podporuje správnou funkcí imunitního systému, ovlivňuje metabolismus, obezitu, ale také psychický stav člověka. Krysy byly krmeny dietou s nízkým množstvím vápníku a část z nich dostávala na chlorelu navázaný vápník.

Podávání chlorely zvýšilo váhu krys, byť nebyly dobře krmeny, také se zvýšila koncentrace vápníku v krvi krys, takže s více dostalo ze střeva do organismu. Dostatek vápníku se také zasloužil o zpevnění kostí. Zvýšila se kostní denzita a snížilo se odbourávání kostí K tomu v těle dochází v případě, že je nedostatek vápníku. Vápník je totiž potřebný v mnoha procesech, včetně srážení a přenosu vzruchů, takže si ho organismus získá z kostí.

Když se autoři zaměřili na složení střevní mikroflóry, zjistili, že došlo k posílení zastoupení těch „lepších“ bakterií, a to např. Lactobacillus, Firmicutes. Přitom se také potvrdilo, že čím vyšší zastoupení Bifidobakterií a bakterií Sutterella, tím lepší vstřebávání vápníku.

Studie tedy dokládá, že je možné pomocí chlorely upravit složení střevní mikroflóry, která pak následně napomůže vstřebávání vápníku. Tím se ochrání kosti. Je tedy možné, že vápník navázaný na chlorelu by bylo možné využít u pacientů s oslabenými kostmi, osteopenií či osteoporózou.

Hua PXiong YYu ZLiu BZhao L. Effect of Chlorella Pyrenoidosa Protein Hydrolysate-Calcium Chelate on Calcium Absorption Metabolism and Gut Microbiota Composition in Low-Calcium Diet-Fed Rats. Mar Drugs. 2019 Jun 11;17(6). pii: E348. doi: 10.3390/md17060348.