Čínský herbář
Čeština

Coprinus a rakovina vaječníků

Coprinus a rakovina vaječníků

Zjistilo se, že tato houba má coprinus-hnojnik-rakovina-vajecnikyimumomodulační účinky, dokáže regulovat hladinu krevního cukru, je významným antioxidantem aj.

V této studii se vědci zaměřili na etyl acetátový extrakt z Corpinusu a jeho působení na buňky rakoviny vaječníků. Tento typ rakoviny často končí smrtí pacientky, což je dáno agresivitou nádoru, ale hlavně pozdní diagnostikou, neboť nádor je dlouhodobě bezpříznakový. Zjistí se tedy až v pokročilém stádiu, kdy už jsou metastázy, či prorůstá do okolních struktur, tkání.

V pokusu se využil extrakt na tři různé rakovinné linie, testoval se jeho vliv na viabilitu, tedy životaschopnost rakovinných buněk. Výsledky přinesly zjištění, že extrakt působí na všechny tři buněčné linie, a to dle použité dávky, tedy čím vyšší dávka, tím vyšší účinek, tedy zastavení množení a usmrcování rakovinných buněk.

Následně byl extrakt frakcionován, aby se našla aktivní frakce, která stojí za navození smrti u nádorových buněk. Nejúčinnější byla poslední získaná frakce, která byla dokonce účinnější než samotný mateřský extrakt, a to díky koncentraci účinných látek. Tato nejúčinnější frakce byla velmi bohatá na mastné kyseliny.  

V pokusu se jednoznačně potvrdil protinádorový efekt „prvotního“ extraktu i jeho frakcí na buňky tří linií rakoviny vaječníků. Je tedy možné, že stejných výsledků by mohlo být dosaženo i v pokusech na zvířecích modelech a následně v klinických studiích na dobrovolnících. K tomuto ověření však prozatím nedošlo.

 

Zdroj:

Rouhana-Toubi A, Wasser SP, Agbarya A, Fares F. Inhibitory effect of ethyl acetate extract of the shaggy inc cap medicinal mushroom, Coprinus comatus (Higher Basidiomycetes) fruit bodies on cell growth of human ovarian cancer. Int J Med Mushrooms. 2013;15(5):457-70.