Čínský herbář
Čeština

Coprinus a jeho vztah k rakovině vaječníků

Houba má typicky protáhlý vejčitý tvar, který je později zvoncovitý. Zprvu je bělavý, se stárnutím postupně tmavne. Houba je jedlá, ale sbírají se jen mladé světlé plodnice, nedoporučuje se houbu zapíjet alkoholem, chová se totiž jako antabus, vyvolá zvracení. Coprinus má též léčebné účinky. díky obsahu polysacharidů moduluje aktivitu imunitního systému, může ochraňovat játra, pomáhá diabetikům, zabíjí některé bakterie aj.
 
shutterstock_585421565
 

V této studii se autoři věnovali Coprinu ve vztahu k rakovině vaječníků. Jedná se o vážný druh rakoviny, která může dlouho růst bez toho, aby způsobovala vážnější obtíže. Když už se obtíže objeví, bývá již rakovina v pokročilém stadiu. Proto je důležité, aby ženy chodily na preventivní prohlídky. Rakovina se léčí v první řadě chirurgicky, odstraněním nádorové hmoty, a chemoterapie.

V předešlé studii autoři zjistili, že extrakt z mycelií Coprinu efektivně zabíjí rakovinné buňky, spouští v nich signální dráhy, které vedou k apoptóze. Nyní testovali sušený prášek ze zralé houby, ze kterého byly vytvořeny různé frakce. Použili ho na tři linie buněk rakoviny vaječníků (neexistuje totiž jen jeden typ rakoviny vaječníků, může být způsobena různými buňkami s různými mutacemi v DNA). Extrakty různé síly se přidávaly na 24 hodin k buněčným kulturám a pak se zkoumaly buňky. Ukázalo se, že extrakty jsou schopné snížit životaschopnost rakovinných buněk, a to všech použitých rakovinných linií. Snížil se počet rakovinných buněk v kultuře a zvýšila se úmrtnost. Nejúčinnější se proti rakovinným buňkám ukázala být frakce bohatá na mastné kyseliny. Jedná se sice jen o testy na buněčných kulturách, ale je možné předpokládat, že podobně by Coprinus fungoval i v živém organismu.

Rouhana-Toubi A, Wasser SP, Agbarya A, Fares F. Inhibitory effect of ethyl acetate extract of the shaggy inc cap medicinal mushroom, Coprinus comatus (Higher Basidiomycetes) fruit bodies on cell growth of human ovarian cancer. Int J Med Mushrooms. 2013;15(5):457-70.