Čínský herbář
Čeština

Coprinus, ochránce jater

Coprinus (Coprinus comatus, hnojník obecný) je velmi rozšířená houba. Můžeme ho najít na hnojištích, zahradách, loukách… Je to jedlá houba, ale pouze mladá, pokud je bílá. Velmi rychle poté, co vytvoří plodnici, však Coprinus tmavne, až zčerná a jako by se začal roztékat, od tohoto procesu je odvozeno jeho anglické jméno shaggy ink cap. Pokud se rozhodneme konzumovat Coprinus, rozhodně bychom ho neměli zapíjet alkoholem, neboť se v těle chová jako antabus, tj. po požití alkoholu vyvolává nevolnost, zvracení, ale také bušení srdce, změny krevního tlaku atd. Krom toho je však Coprinus také léčivkou. Pokusy se potvrdilo, že Coprinus moduluje aktivitu imunitního systému, působí protirakovinně, snižuje oxidační stres a mnoho dalšího.

coprinus_shutterstock_585421565

V této studii se autoři zaměřili na ověření své domněnky, že Coprinus může ochraňovat játra před poškozením, že má hepatoprotektivní efekt.

Tuto svou hypotézu ověřovali na myších, jimž poškodili játra podáváním alkoholu. Ukázalo se, že pokud je přidán Coprinus, resp. polysacharidy z něj získané, jsou játra méně poškozená. Podávání alkoholu zvyšuje koncentraci lipidů v krvi, zvyšuje aktivitu jaterních enzymů, které se uvolňují z poškozených jaterních buněk, a výrazně narostl oxidační stres, tj. koncentrace volných radikálů, které působí prozánětlivě a poškozují jak buněčné membrány, tak buněčnou DNA. To vše bylo u myší s Coprinem mnohem méně patrné. Coprinus významně snížil oxidační stres, zlepšil metabolismus alkoholu a také snížil zánět, který u myší bez Coprinu, probíhal. Analýza vzorku jater také ukázala zlepšení stavu jaterní tkáně.

Autoři dále zjišťovali přesné složení připraveného polysacharidového extraktu a zjistili, že jsou v něm polysacharidy obsahující fukózu, ribózu, arabinózu, xylózu, manózu, galaktózu a glukózu, tyto měly hlavně beta konfiguraci, tj. jednalo se o beta glukany.

Studií se podařilo prokázat hepatoprotektivní účinky Coprinu.

Zhao H, Li H, Lai Q, Yang Q, Dong Y, Liu X, Wang W, Zhang J, Jia L. Antioxidant and hepatoprotective activities of modified polysaccharides from Coprinus comatus in mice with alcohol-induced liver injury. Int. J. Biol. Macromol. 2019 Jan 16.