Čínský herbář
Čeština

Coprinus podporuje hojení zlomenin u diabetiků

Konzumují se však hlavně mladé světlé plodnice, a nedoporučuje se pít na houbu alkohol. Působí totiž jako antabus. Krom toho, že je možné ji využít v kuchyni, je tato houba také obdařena mnoha účinky, které posílí lidské zdraví. Je ověřeno, že Coprinus má ochranný a hojivý vliv na játra, dokáže snižovat hladinu cukrů v krvi, zabíjí rakovinné buňky, posiluje imunitní systém a je také silným antioxidantem. 

 

coprinus_fracture

 

V této studii se autoři věnovali vlivu Coprinu na kostní tkáň u diabetických myší. Mnoho diabetiků trpí „řídnutím“ kostí, tj. osteoporózou, jelikož zvýšená hladina cukru v krvi narušuje metabolismus kostí, zvyšuje jejich odbourávání. Samozřejmě se na tomto jevu podílí více faktorů. Osteoporózu provází zvýšený výskyt zlomenin, nejčastěji obratlů či krčku kosti stehenní, ale také bolesti a deformity kostí. Osteoporózou trpí i jiné skupiny lidí, nejen diabetici. Pacientům se podávají léky, které doplní vápník, zabrání odbourávání kostí, podpoří jejich novotvorbu atd. ale ne vždy je efekt dostatečný.

Autoři vyrobili přípravek z Coprinu, který absorboval ve velkém množství vanad. Na testování měli 3 skupiny krys, normální, diabetické a diabetické léčené vanadem z Coprinu. Tyto myši měly zlomeninu stehenní kosti, která byla u všech krys zafixována dlahou. Po 4 týdnech fixace se hodnotil stav zlomené kosti pomocí CT a histologického rozboru a biomechanických ukazatelů. Nejhůře se hojila zlomenina diabetickým krysám, které nedostávaly Coprinus. Pokud jej užívaly, došlo ke zvýšení mineralizace kosti a biomechanické pevnosti, celkově byla kost posílena o 11,2 %, a v místě zlomení o 29,1 %. Dochází tedy ke zlepšení stavu kosti, zhojení zlomeniny a možnosti kost opět plně namáhat.

Tohoto poznatku by mohlo být využito i v léčbě pacientů a podávat jim Coprinus obohacený vanadem, který je tak lépe vstřebatelný a v těle dostupný. Neboť je účinek natolik silný, že dokáže překonat i nepříznivé podmínky pro kost, které navozuje diabetes.

Wang G, Wang J, Fu Y, Bai L, He M, Li B, Fu Q. Systemic treatment with vanadium absorbed by Coprinus comatus promotesfemoral fracture healing in streptozotocin-diabetic rats. Biol Trace Elem Res. 2013 Mar;151(3):424-33.