Čínský herbář
Čeština

Coprinus proti HIV-1

Je možné ji najít na okrajích pastvin, zahradách, polích atd., a to od jara do podzimu. Jedná se o jedlou houbu. Sbírá se však jen mladá bílá plodnice. Starší plodnice jsou černé a již ne chutné. Coprinus se nemá kombinovat s alkoholem, neboť má účinky jako antabus, tj. vyvolá zvracení. Krom toho, že je možné houbu konzumovat jako potravinu, má také léčebné účinky. Je potvrzeno, že Coprinus moduluje aktivitu imunitního systému, má protirakovinné účinky, je silným antioxidantem atd. V této studii se autoři věnovali dalšímu možnému účinku, a to proti virům. Pro tento pokus si autoři vybrali virus, který dokáže lidi zabíjet, ale nemáme proti němu účinnou léčbu. Jedná se o HIV, který napadá buňky imunitního systému, které ničí a pacienti v pokročilém stadiu trpí častými infekcemi, které je mohou i zabít. I přes osvětu a varování nově infikovaných lidí stále přibývá. Virus se přenáší krví a pohlavním stykem.

 

coprinus_hiv

V pokusu autoři využili enzym laktázu, kterou získali z mycelií Coprinu. Tento coprinový enzym má jedinečnou strukturu. Na svém konci má specifickou, která se však neshoduje s laktázami ostatních buněk. Je tedy naprosto jedinečná. Tento enzym funguje nejlépe v prostředí, kde je pH 2 a teplota 37°C. Tento enzym dokáže omezovat proliferaci rakovinných buněk, např. jaterních nádorů a nádorů prsu. Navíc se prokázalo, že dokáže inhibovat i HIV. Ten ke svému dělení potřebuje reverzní transkriptázu, a právě tu laktáza z Coprinu tlumí. Nedojde tak k přepisu genové virové informace a virus se nemůže množit. Pro snížení aktivitu reverzní transkriptázy o padesát procent stačí dávka 5,85 μM. Pokud se nemnoží virus, nedochází ani k postupu nemoci. Naopak viry postupně umírají a pacient by se tak mohl zbavit infekce zcela. Je tedy možné, že se dočkáme i toho, že vědci vytvoří lék, který se dotane i k pacientům.

 

Zhao S, Rong CB, Kong C, Liu Y, Xu F, Miao QJ, Wang SX, Wang HX, Zhang GQ. A novel laccase with potent antiproliferative and HIV1 reverse transcriptaseinhibitory activities from mycelia of mushroom Coprinus comatus. Biomed Res Int. 2014;2014:417461.