Čínský herbář
Čeština

Cordycepin a rakovina ledvin

Zatímco Cordyceps sinensis je ve volné přírodě k nalezení jen ve vysokohorských oblastech Číny a Tibetu, jeho „kolega“ Cordyceps militaris je rozšířen po celém světě. Houby obsahují mnoho bioaktivních složek, z nichž velmi důležitou je Cordycepin, tento má dle studií antioxidační, protimikrobiální i protirakovinnou aktivitu. Protirakovinné účinky se postupně testují proti různým typům rakovin, např. rakovině plic, prostaty, prsu atd. V této studii se autoři zaměřili na rakovinu ledvin. Riziko vzniku rakoviny ledvin je vyšší u kuřáků, obézních lidí a také lidí užívajících léky a jiné látky, které jsou toxické pro ledviny. Nádory rostou hlavně místně, tj. prorůstají ledvinou a šíří se do okolí, mohou také metastazovat. Hlavními příznaky jsou bolest v bedrech, krev v moči, únava, ztráta hmotnosti atd. Léčba je nejčastěji založena na odnětí nádoru, mnohdy celé ledviny a okolích tkání.

 

cordyceps_ledviny

 

 

Autoři vytvořili buněčnou kulturu z buněk rakoviny ledvin a přidali k ní Cordycepin. Buňky v přítomnosti Cordycepinu umíraly, a to apotózou, Cordycepin má však také protimetastatické účinky, neboť zabraňuje migraci buněk. Autoři dále zjišťovali, jakým způsobem Cordycepin na buňky nádoru působí. Odhalili, že Cordycepin zasahuje do aktivity mikro RNA 21a PTEN fosfatázy. Snižuje pronádorovou aktivitu mRNA 2,  a naopak zvyšuje protinádorovou aktivitu PTEN fosfatázy.

 

Autorům se tak podařilo potvrdit, že Cordycepin je účinný také proti buňkám rakoviny ledvin a že na ně působí více způsoby. Dokáže je usmrtit a také zabránit metastazování, a to ovlivněním mikro RNA 21 a PTEN fosfatázy.

 

Yang C, Zhao L, Yuan W, Wen J. Cordycepin induces apoptotic cell death and inhibits cell migration in renal cell carcinoma via regulation of microRNA-21 and PTEN phosphatase. Biomed Res. 2017;38(5):313-320.