Čínský herbář
Čeština

Cordycepin chrání srdce před poškozením

Cordyceps militaris je parazitická houba, jejíž spory se uchytí na larvách či kuklách hmyzu, do nichž prorostou a mají hmyz jako zdroj živin pro svůj růst. Nakonec zcela vyplní schránku hmyzu, ze které vyrazí plodnice kyjovitého tvaru a žluté až oranžové barvy. Cordyceps militaris se vyskytuje po celém světě a je snadno kultivovatelný, na rozdíl od C. sinensis. Cordyceps militaris je jako léčivo využíván po tisíce let tradiční čínskou medicínou a vědecké studie prováděné v posledních desetiletích potvrzují, že Cordyceps militaris posiluje imunitní systém, snižuje oxidační stres, hodnoty tuků a cukru v krvi, zabíjí nádorové buňky i původce infekcí. Velmi důležitou složkou Cordycepsu je cordycepin. Tento byl využit i v předkládané studii, v níž se sledovalo, zda může ochránit srdce před poškozením.

cordicepin srdce

Srdeční sval je velmi namáhaný a vystavován oxidačnímu stresu, který se podílí na poškození srdeční svaloviny. Ukazuje se, že zvýšený oxidační stres, tj. tvorba volných kyslíkových radikálů se podílí i na hypertrofii, tj. zbytnění svaloviny. K té dochází hlavně v případech, když musí srdeční sval pumpovat proti zvýšenému tlaku, zúžené aortě. Hypertrofie zhoršuje srdeční funkce, snižuje objem srdečních oddílů a omezuje roztažnost.

Autoři testovali vliv cordycepinu na myších, jimž podvázali aortu/snížili průtok krve skrz ni, což by normálně vedlo k vzniku srdeční hypertrofie, neboť by srdeční svalovina musela krev protlačit aortou do tělního oběhu, tedy vyvinout větší sílu proti tlaku a zvýšil by se oxidační stres. Myším začali podávat cordycepin po 3 dnech od zákroku. Ukázalo se, že díky podávání cordycepinu se výrazně snížil právě oxidační stres a zvýšila se aktivita enzymů, které volné radikály neutralizují. Byla aktivována hlavně protein kináza AMPKα, která posiluje využití energie svaly, neboť posiluje využití glukózy.

Je vysoce pravděpodobné, že cordycepin by prospěl i pacientům, kteří trpí např. vysokým krevním tlakem, aterosklerózou atd. Mohl by pomoci předejít rozvoji kardiomyopatií, které mohou skončit těžkým snížením srdečních funkcí a nutností transplantace.Wang HB, Duan MX, Xu M, Huang SH, Yang J, Yang J, Liu LB, Huang R, Wan CX, Ma ZG, Wu QQ, Tang QZ. Cordycepin ameliorates cardiac hypertrophy via activating the AMPKα pathway.J. Cell. Mol. Med. 2019 Jun 21.