Čínský herbář
Čeština

Cordycepin proti TBC

Cordycepin je látka, která se nachází v houbách Cordyceps, tj. hlavně Cordyceps militaris a sinensis. Jedná se o parazitické houby, jejichž spory “infikují” larvy a kukly hmyzu a využívají je jako zdroj živin. Cordyceps militaris je rozšířen po celém světě, pěstuje se také komerčně, ale Cordyceps sinensis roste pouze ve vysokých nadmořských výškách v Himalájích. Zatím se houbu nepodařilo pěstovat komerčně, pouze v podobě podhoubí. Cordycepin má protinádorové, antioxidační a imunomodulační účinky. V této studii se autoři zaměřili na další možné využití Cordycepinu. Zjišťovali, zda je možné jen využít proti bakteriím, a zvolili mycobacterium tuberculosis, tj. původce tuberkulózy. TBC je velmi vážná nemoc, která může postihnout kterýkoli orgán v těle, nejčastěji se jedná o plíce, nadledviny, ale také mozek. Léčba je složitá a zdlouhavá. Používá se i čtyřkombinace antibiotik, která mají mnoho nežádoucích účinků. Existují i případy, kdy léčba selhala. Proto je důležité hledat další možnosti, jak pacientům pomoci.

2.Cordycepsmilitaris

Autoři vypěstovali kulturu mykobakterií, v misce, kde byly vytvořeny ideální podmínky pro jejich růst a množení. Poté k nim autoři přidali cordycepin a sledovali, jak se poměry v kultuře změní. Ukázalo se, že přítomnost cordycepinu vede k zániku bakterií, tj. cordycepin je zabíjí. Obzvláště účinný je pak v kombinaci s antibiotikem, které se pro léčbu používá. Autory samozřejmě zajímalo, co přesně cordycepin s bakteriemi dělá. Ukázalo se, že cordycepin zasahuje do funkce enzymů bakterie. Enzymy jsou důležité pro fungování bakterií. V tomto případě blokuje adenosin kinázu, které je zapojena do energetického stavu bakterie, vytváří adenosin monofosfát AMP. Bakterii chybí energie. Je také důležité, že cordycepin neblokuje tento enzym v buňkách savců, pouze u bakterií.

Autorům se podařilo zjistit, že cordycepin působí proti mykobakteriím, což by mohlo pomoci pacientům, zvýšil by účinnost standardní terapie.


Huang F, Li W, Xu H, Qin H, He ZG. Cordycepin kills Mycobacterium tuberculosis through hijacking the bacterial adenosine kinase. PLoS ONE 2019; 14(6):e0218449.