Čínský herbář
Čeština

Cordycepin zabíjí buňky rakoviny močového měchýře

Nejznámější je bezesporu Cordyceps sinensis, který je také na tuto látku velmi bohatý. Ale vzhledem k tomu, že je vzácný, málo se vyskytuje a je velmi drahý, se v pokusech využívá Cordycepin extrahovaný z jiného Cordycepsu, a to z Cordycepsu militarisCordyceps sinensis je parazitická houba, jejíž léčebné účinky zná a využívá tradiční čínská medicína po dlouhá staletí. Jeho účinky jsou navíc opakovaně potvrzovány díky pokusům, které jsou prováděny. Bylo tak zjištěno, že Cordyceps funguje jako modulátor funkcí imunitního systému, je silným antioxidantem, prevencí před vznikem civilizačních nemocí, posiluje fyzickou kondici i psychiku, obsahuje i sloučeniny, které zabíjí patogenní mikroby. Tímto výčet účinků zdaleka nekončí. Důležitý je také ten protirakovinný. Postupně vědci testují vliv Cordycepsu na různé typy rakovin. V této studii si vybrali rakovinu močového měchýře. Tento typ rakoviny je z části geneticky podmíněný, ale podílí se na něm i toxické látky, které přijímáme, a dostávají se do moči, zvýšené riziko vzniku rakoviny močového měchýře mají i pacienti s častými záněty močových cest. 

 

cordyceps_močový měchýř

 

Léčba rakoviny močového měchýře je hlavně chirurgická, kdy je snaha odstranit nádor se zachováním funkcí močového měchýře. Nižší stadia je možné odstranit laserem, pokročilé pak částečným nebo úplným odoperováním močového měchýře. Dále se využívá radio-, chemoterapie, účinná je také biologická léčba. Ale každý z těchto léčebných postupů může selhat, a proto se hledají další možné postupy, jak tento typ rakoviny léčit.

Autoři tedy využili Cordycepin v podobě vodného extraktu, který přidali ke kultuře buněk z buněk rakoviny močového měchýře a sledovali, zda dojde ke změnám těchto buněk, jak se budou chovat. Ukázalo se, že v přítomnosti Cordycepinu došlo ke snížení životaschopnosti rakovinných buněk, a to v závislosti na dávce, vyšší dávka =  nižší přežití. Bližší zkoumání našla důvod tohoto efektu. Cordycepin totiž aktivuje receptory pro adenosin na těchto buňkách, jedná se o A3 adenosinový receptor. Pokud se na něj Cordycepin naváže, aktivují se nitrobuněčné signální dráhy, které vyústí v aktivaci kaspáz, jež jsou odpovědné za navození apoptózy, tj. buněčné smrti. Autoři také stimulovali rakovinné buňka tak, aby zvýšily počty A3 receptorů na svém povrchu, pokud k tomu došlo, měl Cordycepin lepší účinky a zabíjel více buněk. Autoři tak díky této studii potvrdili, že Cordycepin má schopnost zabíjet buňky rakoviny močového měchýře, a také našli mechanismus, jakým to dělá, tj. aktivuje receptor pro adenosin na povrchu rakovinných buněk. Těchto znalostí by mohlo být využito i v klinické praxi, tj. při léčbě pacientů.

 

Cao HL, Liu ZJ, Chang Z. Cordycepin induces apoptosis in human bladder cancer cells via activation of A3 adenosine receptors. Tumour Biol. 2017 Jul;39(7):1010428317706915.