Čínský herbář
Čeština

Cordyceps ochrání mikroflóru před antibiotiky

Cordyceps sinensis je velmi zvláštní houba, kterou zatím není možné pěstovat komerčně ve velkém. Jako ostatní zástupci ze skupiny Cordyceps je i tento parazitický, tj. spory se uchytí na povrch larvy, kukly, které se na zimu zahrabávají do země. Tam spora vyklíčí a provrtá se do nitra hostitele a živí se jeho tělem. Cordyceps je možné najít ve vysokohorských oblastech Číny a Tibetu. Je dobře známý po dlouhá staletí, neboť s ním pracuje tradiční čínská medicína. Mnohé studie prováděné s Cordycepsem ukazují, že má mnohé farmakologické účinky. Může ovlivnit aktivitu imunitního systému, snížit hodnoty cholesterolu a cukru, celkově posílit fyzickou a psychickou kondici, je také silným antioxidantem, působí proti různým typům nádorových buněk a mikrobům.

cordyceps-housenice-cinska-protizanetlive-ucinky-cykotin-TNF-alfa

 

Vědci stále hledají nové účinky Cordycepsu, jelikož je jim jasné, že výše popsané, nejsou zdaleka vším, co Cordyceps dokáže.

V této studii se zaměřili na ochranu střevní mikroflóry. Současné poznání na poli lidského mikrobiomu prokázaly, že správné složení je nesmírně důležité, a nejen pro zdraví střeva, ale zdraví celkové. Střevní mikroflóra moduluje aktivitu imunitního systému, podporuje metabolismus a vstřebávání živin, tudíž i obezitu, ovlivňuje však i fungování nervové soustavy, včetně mozku… umí tedy ovlivnit i náladu, naše chování atd.

Složení střevní mikroflóry můžeme ovlivnit mnoha způsoby, např. stravou, pohybem, užíváním léků. Je známé, že antibiotika krom patogenních bakterií zabijí také pro nás přínosné bakterie ve střevech i jinde v těle. Autoři ve studii sledovali, zda může Cordyceps, jeho exopolysacharidy (tj. polysacharidy, které produkuje a uvolňuje), ochránit střevní mikroflóru proti působení antibiotik. Důležitou složkou mikroflóry jsou Bifidobakterie.

Autoři vytvořili buněčné kultury z několika druhů bifidobakterií, k nimž přidali antibiotika a k některým kulturám navíc přidali také Cordycepsové polysacharidy. Ukázalo se, že Cordyceps umí ochránit bakterie před antibiotiky. Pro stejný účinek, tj. pro zabití 50 % bakterií, bylo nutné zvýšit dávku antibiotik. Při podrobnějším zkoumání se prokázalo, že polysacharidy vytvoří kolem bakterií viskózní ochrannou vrstvu, přes kterou antibiotika hůře pronikají. Díky této vrstvě se také bakterie k sobě více přibližují, agregují, a vytvářejí souvislí biofilm, což opět zvýší jejich schopnost přežít. Díky polysacharidům se bakterie také snáze přichycují na buňky střevního epitelu.

Pokusem se podařilo prokázat, že polysacharidy z Cordycepsu mohou pomoci ochránit střevní mikroflóru, resp. bifidobakterie, proti účinkům antibiotik. Pro další výzkumy je otázkou, zda umí ochránit i jiné zdraví prospěšné bakterie a zda také neochrání i patogenní bakterie, které mají být antibiotiky vymýceny. Vědci tedy mají další otázky k vyjasňování.

Mao YH, Song AX, Wang ZM, Yao ZP, Wu JY.Protection of Bifidobacterial cells against antibiotics by a high molecular weight exopolysaccharide of a medicinal fungus Cs-HK1 through physical interactions. Int J BiolMacromol. 2018 Jul 20. pii: S0141-8130(18)32214-1.