Čínský herbář
Čeština

Cordyceps proti akutnímu poranění plic

Cordyceps (Cordyceps sinensis, housenice čínská) je parazit, který se živí larvami, kuklami hmyzu, na nichž se uchytí jeho spory. Hmyz se na zimu zahrabává do země, kde spora vklíčí do hmyzí schránky a postupně zkonzumuje hmyz a schránku vyplní, a z ní pak na jaře/v létě vyrazí nad povrch. Cordyceps je velmi vzácný, nedaří se jej totiž uměle vypěstovat a přirozeně se vyskytuje jen ve vysokohorských oblastech Himalájí. Cordyceps je po dlouhá tisíciletí používán jako “léčivka”. Současné výzkumy potvrzují léčebný potenciál houby. Ukázalo se, že Cordyceps zlepšuje fungování imunitního systému, posiluje fyzickou kondici, je prevencí a pomocníkem u civilizačních nemocí, má protirakovinné a protimikrobiální účinky atd.

cordyceps

V této studii autoři zjišťovali, zda může Cordyceps chránit před nadměrným poškozením plic, pokud jsou vystaveny zánětlivým podnětům.

Některé silné infekce mohou vést k akutnímu poškození plic, což je dáno masivní aktivací imunitního systému a rozvoji zánětu, který poškozuje plicní tkáň, která je velmi křehká. Poškození plic může vést i k selhání dýchání. Občas to vídáme i u pacientů s chřipkou. Musí být napojen na umělou plicní ventilaci.

Ve studii byly využity laboratorní myši, kterým se podal do dýchacích cest lipopolysacharid (součást bakteriální stěny, která je známkou nebezpečí a vyvolat zánět). Myším byl podáván také Cordyceps v dávce 10, 30, 60 mg/kg po 4 a 8 hodinách po podání lipopolysacharidu. Výsledky jasně ukázaly, že myši, jimž byl podán lipopolysacharid, měly poškozené plíce, zvýšil se oxidační stres a zánětlivá reakce. Tkáň byla plná imunitních buněk. To ovšem nebylo v takové míře u myší, které dostávaly Cordyceps. Vyšší dávky byly účinnější. U myší poklesly hodnoty prozánětlivých cytokinů (podporují vznik, trvání a intenzitu zánětu), např. TNF alfa, IL-1 beta, IL-6. Snížil se počet imunitních buněk, které infiltrovaly plicní tkáň, posílila se aktivita enzymů, které neutralizují volné radikály, které také dále posilují zánět a poškozují buňky.

Studií se podařilo prokázat, že Cordyceps má imunomodulační účinky. Může snižovat nadměrnou zánětlivou reakci, které nevede k ochraně před infekcí, ale může poškodit zdraví a vést i k úmrtí. Tohoto poznatku by mohlo být využito také v klinické praxi u pacientů.

 

Fu SLu WYu WHu J. Protective effect of Cordyceps sinensis extract on lipopolysaccharide induced acute lung injury in mice.Biosci Rep. 2019 Jun 11. pii: BSR20190789. doi: 10.1042/BSR20190789.