Čínský herbář
Čeština

Cordyceps působí protisrážlivě

Cordyceps sinensis (housenice čínská) je parazitická houba, jejíž spory se uchycují na larvy a kukly hmyzu, které se na zimu zahrabávají do země, aby dokončily svou přeměnu. To se jim však nepodaří, neboť je jejich tělo spotřebováno houbou, která z larvy čerpá živiny pro svůj růst. Na jaře pak houba vyrazí ze schránky larvy na povrch a je možné ji sbírat. Cordyceps se však v přírodě vyskytuje vzácně. Je to dáno tím, že vyžaduje velmi specifické životní podmínky – určitý typ hmyzu, vysokonadmořské výšky Himalájí. Pokusy pěstovat houbu uměle selhávají. Cordyceps sinensis je po tisíce let součástí tradiční medicíny a současné studie také potvrzují, že má mnoho farmakologických účinků. Studie dokládají, že Cordyceps posiluje imunitní systém a zároveň tlumí patologické záněty, neutralizuje volné radikály, snižuje cholesterol a cukr v krvi, zabíjí rakovinné buňky a mnohé patogeny, posiluje celkovou fyzickou kondici a regeneraci po zátěži atd.

vietnam

V tomto textu je popsán další efekt Cordycepsu. Vzhledem k jeho účinkům je Cordyceps častým doplňkem stravy v Asii a v jeho užívání lidi pokračují i v případě, že změní prostředí.

Starší lidé, kteří pocházejí z Vietnamu, nyní žijí také v USA. A právě případ jednoho z nich je popsán. Jednalo se o 75letého muže z Vietnamu, kterému bylo vytrženo 13 zubů. Nejprve však zubaři zkontrolovali veškerou lékařskou dokumentaci, vše bylo v pořádku. Pacient byl zdravý a při předchozích zákrocích neměl žádné komplikace. Neměl žádné modřiny, známky poruchy srážlivosti krve. Zuby byly pouze vytrženy, nebyla proveden žádný řez do dásní. U pacienta však došlo k výraznému krvácení z ran, které bylo také výrazně prodloužené. Nakonec museli lékaři použít speciální preparát k ukončení krvácení a uzavření ran po odstraněných zubech.

Zubaři se tedy začali ptát, co pacient užívá, nakonec dospěli k tomu, že pravidelně bere Cordyceps sinensis. Pacient ho však nepovažoval za lék, ale doplněk stravy a tak se o něm zprvu nezmínil

V tomto případě měl tedy Cordyceps negativní vliv na průběh zákroku, ale je jasné, že má schopnost omezit tvorbu krevních sraženin a může tak být nápomocný pacientům, kteří mají vyšší riziko tvorby trombů.

Naopak, pokud jsou pravidelně užívány vyšší dávky Cordycepsu může být ke zvážení, zda jej před zákrokem, při němž poteče krev, není lepší dočasně vysadit. Hlavně pak nezapomenout sdělit, že je Cordyceps užíván, pokud dojde ke krvácení. Tento případ totiž není ojedinělý, jak zjistili autoři, kteří popsali tento případ. 

Hatton MNDesai KLe DVu A.Excessivepostextractionbleedingassociatedwith Cordyceps sinensis: a case report and review of selecttraditionalmedicinesused by Vietnamesepeopleliving in the United States.Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol. 2018 Jul 21.