Čínský herbář
Čeština

Coriolus a ochrana makrofágů

Pozitivně ovlivňuje vitalitu, snižuje únavu, v neposlední řadě pak ovlivňuje imutnitní systém. Na posílení jeho reaktivity se nejvíce podílí polysacharidy v podobě betaglukanů. Jedním z polysacharidů z Coriolu je coriolus-ochrana-makrofágytaké krestin. V případě imunitního systému není jen důležité stimulovat buňky, ale také zvýšit jejich počet a ochránit je před poškozením. Může jít např. o oxidativní poškození buněk, kdy dochází k narušení membrán i DNA. Např. v případě aterosklerózy hraje významnou roli oxidace LDL proniklého do cévní stěny, za vzniku ox-LDL, v takovém prostředí se makrofágy mění v pěnové buňky, neboť tyto oxidované molekuly LDL pohlcují, rozvíjí se zánětová odpověď a  aterosklerosklerotické změny. Podpora a ochrana makrofágů před oxidativními pochody může ovlivnit, tedy snížit, i rozvoj kardiovaskulárních nemocí.

Populaci makrofágů, jejich růst podporuje růstový faktor M-CSF a zdá se, že tento dokáže zamezit rozvoji aterosklerózy, stejně tak krestin. Oba tyto faktory dokáží ochránit makrofágy před oxidativním poraněním. Navíc se zdá, že krestin dokáže posílit i produkci M-CSF, který zvyšuje proliferaci této buněčné populace, pomocí stimulace diferenciace hematopoetické kmenové buňky do makrofágů, ale také napomáhá podpořit schopnost přežití makrofágů. M-CSF se také ukázal jako prvek bránící poškození makrofágů v přítomnosti ox-LDL či jiných volných radikálů. Krestin sám pak vykazuje podobné vlastnosti jako M-CSF.

Je tedy patrné, že krestin sám ochraňuje imunitní buňky, ale navíc i zvyšuje produkci působku M-CSF, který to taktéž dokáže.

 

Zdroj:

Pang ZJ. Effect of polysaccharide Krestin on the up-regulation of macrophage colony-stimulating factor gene expression in protecting mouse peritoneal macrophages from oxidative injury. Am J Chin Med. 2003;31(1):11-23.