Čínský herbář
Čeština

Doplňková léčba Coriolem u psa s rakovinou

Coriolus (Coriolus versicolor, Trametes versicolor, outkovka pestrá) je dřevokazná chorošovitá houba. Název se odvíjí od toho, že je „pruhovaný“, od světlé smetanové přes hnědou do šedé. Coriolus je možné najít i u nás. Nejčastěji na poškozených listnatých stromech a jejich pařezech. Ačkoli se houba nepoužívá v kuchyni, je velmi populární. Hlavně v Asii, kde se dostala i do klinické praxe a využívá se jako doplňková léčbě nádorových onemocnění. Používání Coriolu má v Asii dlouhou tradici, tisíciletou díky tradiční čínské medicíně. Současné studie také prokázaly farmakologické účinky Coriolu. Dokáže harmonizovat fungování imunitního systému, zabíjet nádorové buňky i mnohé patogeny, snižuje oxidační stres i hodnoty krevního tuku a cukru.

terier

V tomto textu je popsán případ 6letého teriéra, který měl vážné zdravotní problémy. Měl kolapsové stavy a byl velmi letargický, netečný, u srdce se objevila tekutina v osrdečníku. Vyšetření ukázalo, že psík trpí hemangiosarkomem. Jedná se o zhoubné onemocnění postihující buňky výstelky cév, tj. endotelu. Nádor je poměrně agresivní a často metastazuje, což zhoršuje prognózu, tj. naději na vyléčení. Pes prošel chirurgickou léčbou s odebráním co největšího množství nádorové hmoty a metastáz. I tak nebyla prognóza dobrá, očekávala se brzká smrt. Pes po operaci dostával chemoterapii a také extrakt z Coriolu. Až po 229 dnech se u psa objevily metastázy v plicích a byl utracen po 318 dnech po chirurgické operaci. Důležitý je také fakt, že do 309 dne neměl pes žádné klinické příznaky nemoci.

Je možné se domnívat, že podávání Coriolu prodloužilo dobu přežití psa, u něhož se čekalo brzké utracení. I přes závažnost onemocnění žil pes v relativně dobrém stavu téměř rok. Je otázkou, zda by např. vyšší dávky Coriolu mohly ještě zlepšit stav psa atd. Každopádně je možné využít vitální houby jako doplňkovou léčbu i u psů a může jim pomoci stejně, jako se s tím setkáváme u lidských pacientů.Arai S, Milley EP, Lichtenberger J, Savidge C, Lawrence J, Côté E. Metastatic Cardiac Hemangiosarcoma in a 6 Year Old Wheaten Terrier Mix. Vet Sci 2019 Jul 23; 6(3)