Čínský herbář
Čeština

Hericium a Helicobacter pylori

Hericium (Hericium erinaceus, korálovec ježatý, lví hříva) je dřevokazná houba s typickou cípatou, roztřepenou světlou kulovitou plodnicí. Hericium je známé hlavně v Asii, odkud pochází. U nás se vyskytuje vzácně. Bylo nalezeno např. na jižní Moravě. Hericium je na rozdíl od jiných hub nasládlé, chybí houbová trpkost a hořkost. Využívá se v kuchyni, ale hlavně k léčení, nejintenzivněji v tradiční čínské medicíně. Během posledních let proběhlo velké množství studií, kterými se podařilo prokázat, že Hericium pozitivně ovlivňuje imunitní systém, působí jako prevence civilizačních nemocí, ničí nádorové buňky, viry, bakterie i patogenní houby. Hericium je mezi medicinálními houbami jedinečné v tom, že podporuje tvorbu nervového růstového faktoru, který podporuje funkci a regeneraci nervového systému.

Helicobacter pylori

Tato studie se týkala možnosti využít Hericium v boji proti bakterii Helicobacter pylori. Podlouhlá bičíkatá bakterie, která kolonizuje sliznici žaludku a je dáván do souvislosti s vznikem žaludečních vředů, které vedou k bolestem žaludku i vážným stavům, kdy může dojít k prasknutí vředu, krvácení atd. Infekce se léčí antibiotiky.

Autoři připravili etanolový extrakt z Hericia a byl testován na bakteriích, na 6 různých typech, které mohou kolonizovat člověka. Byly také využity různé koncentrace extraktu. Přidání Hericia k bakteriální kultuře, ve které bakterie propívaly, vedlo k tomu, že bakterie méně přežívaly. Hericium také omezilo schopnost bakterií přilnout k podkladu, v tomto případě by se bakterie neuchytily na sliznici žaludku, což by výrazně snížilo riziko rozvoje infekce. Vysoké koncentrace extraktu zabránily množení bakterií a zmenšily jejich kolonii.

Hericium bylo také přidáváno k buněčné kultuře z buněk sliznice žaludku, na které se při infekci bakterie uchycují. Hericium je nepoškozovalo, nemělo na ně negativní vliv, naopak se snížila koncentrace 8-oxoG, které je známkou poškození DNA buněk.

Byly též provedeny pokusy na myších infikovaných Helicobacter pylori.

V pokusech na myších se prokázalo, že myši, které dostávaly Hericium, měly v žaludku méně bakterií než ty, které nebyly léčené.

Studií se zjistilo, že Hericium působí na H.  pylori toxicky, zatímco na buňky žaludeční sliznice nikoli, a pomáhá i nakaženým zvířatům. Je pravděpodobné, že takový efekt by mělo Hericium také u lidí s nákazou H. pylori.

Wang GZhang XMaier SEZhang LMaier RJ. In Vitro and In Vivo Inhibition of Helicobacter pylori by Ethanolic Extracts of Lion's Mane Medicinal Mushroom, Hericium erinaceus (Agaricomycetes). Int J Med Mushrooms. 2019;21(1):1-11.