Čínský herbář
Čeština

Hericium bojuje s rakovinou žaludku

Připomíná mořský korál. U nás se houba vyskytuje velmi vzácně, a to na jižní Moravě. Jiná je situace v Asii, kde je houba velmi populární a to í díky tomu, že je využívána po dlouhá staletí k léčbě mnoha nemocí tradiční čínskou medicínou. Léčebný potenciál Hericia odkrývá i současná věda. Pokusy i klinickými studiemi bylo odhaleno, že umí modulovat aktivitu imunitního systému, reguluje hladinu cholesterolu a cukrů v krvi, dokáže neutralizovat volné radikály i mnohé patogeny. Dokáže ničit i rakovinné buňky. Jeho jedinečnost je ve schopnosti podpořit regeneraci poškozené nervové tkáně.

 

hericium_žaludek

 

V této studii se autoři zaměřili na vliv součástí Hericia Erinacinu A na buňky rakoviny žaludku. Rakovina žaludku se často rozvíjí na podkladě zánětu a infekce H. pylori a vředové choroby. Kurativní léčba spočívá v odstranění rakoviny, v případě nutnosti i celého žaludku, poté se doplňuje dalšími postupy, chemoterapií atd.

Autoři přidávali Erinacin ke kultuře vytvořené z buněk rakoviny žaludku a sledovali, jaký to bude na ně mít vliv. Přítomnost Erinacinu A působila na rakovinné buňky toxicky. Zvýšila se také produkce volných kyslíkových radikálů a snížila se invazivita, tj. omezila se schopnost buněk množit se a šířit se do okolí. V buňkách se navíc vlivem Erinacinu A spustily signalizační dráhy, které aktivují kaspázy, což vede k apoptóze, tj. buněčné smrti.

Autoři tak svým pokusem ověřili, že součást Hericia Erinacin je úspěšná v omezování růstu nádoru žaludku, omezuje invazivitu a buňky zabíjí.

Tento poznatek by mohl být využitý i v klinické praxi. Snad se dostane i do fáze klinických studií.

Kuo HCKuo YRLee KFHsieh MCHuang CYHsieh YYLee KCKuo HLLee LY12Chen WPChen CCTung SY. A Comparative Proteomic Analysis of Erinacine A's Inhibition of Gastric Cancer Cell Viability and Invasiveness. Cell Physiol Biochem. 2017 Aug 30;43(1):195-208.