Čínský herbář
Čeština

Hericium jako prebiotikum

Hericium (Hericium erinaceus, korálovec ježatý) je houba velmi dobře známá v Asii, kde je využívána jak v gastronomii, tak tradičních medicínách. Tato medicinální houba je také objektem mnoha studií, i klinických, díky nimž se odhalily mnohé účinky. Hericium dokáže upravovat funkce imunitního systému, snižovat hodnoty cholesterolu a také cukru, umí se zapojit do boje s rakovinou i mnohými infekcemi. Hericium je jedinečné v tom, že ochraňuje a podporuje regeneraci nervové soustavy. Zvyšuje produkci nervového růstové faktoru.

prebioticos

Vědci Hericium stále zkoumají, jelikož je jim jasné, že doposud nebyly odhaleny všechny možnosti využití Hericia.

V této studii autoři ověřovali, zda je Hericium možné využít jako prebiotikum. Jedná se zjednodušeně řečeno, o „potravu“ pro střevní mikroflóru. Prebiotiky je možné ovlivnit její složení. Současné studie dokazují, jak je důležité správné složení mikroflóry, ta totiž ovlivňuje imunitu, ale také naši hmotnosti, či dokonce náladu.

Autoři extrahovali polysacharidy z Hericia a sledovali jejich osud v zažívacím traktu, zda podporují trávení atd. Polysacharidy stimulují růst probiotických bakterií, hlavně pak Lacrobacillus planarum. Větší účinnost měly polysacharidy v případě, že byly vystaveny žaludeční šťávě po dobu 2 hodin a střevním šťávám po dobu 4 hodin. Během trávení poklesla molekulární hmotnost, tj. polysacharidy byly částečně rozloženy (narušeny glykosidické vazby) a tyto lépe stráveny. Uvolnily se hlavně manóza a galaktopyranóza. Po fermentaci Lactobacilem došlo ke snížení koncentrace polysacharidů a zvýšení produkce krátko řetězcových mastných kyselin (ty vytváří právě zdravá mikroflóra, která využije polysacharidy ke svému růstu).

Z toho, že se u polysacharidy štěpí a také snižuje jejich množství, a naopak roste koncentrace krátko řetězcových mastných kyselin je možné vyvodit, že Hericium slouží střevní mikroflóře jako prebiotikum. Polysacharidy jsou modifikovány již v žaludku a pak také ve střevu. To mění jejich strukturu a bioaktivitu během trávení. 

Yang YZhao CDiao M, et al.ThePrebioticActivity of SimulatedGastric and IntestinalDigesta of Polysaccharidesfromthe Hericium erinaceus.Molecules. 2018 Nov 30;23(12).