Čínský herbář
Čeština

Hericium zlepšuje paměť a schopnost učení

Hericium (Hericium erinaceus, korálovec ježatý) je dřevokazná houba, tj. roste hlavně na listnatých stromech a čerpá z nich živiny. Má typickou světlou „ostnitou“ plodnici. Jednotlivé ostny jsou měkké a v anglicky mluvících zemích se Hericiu říká také lví hříva, či vousy starce. Hericium je dobře známé hlavně v asijských zemích, kde je součástí nejen gastronomie, ale je také léčivkou. Tradiční čínská medicína s ním pracuje dlouhá staletí. Hericiu se nevyhýbají ani vědci a proběhlo mnoho studií, které odhalily účinky Hericia. Jsou data, která dokládají, že Hericium moduluje aktivitu imunitního systému, snižuje záněty, potlačuje nádorové bujení, snižuje cholesterol a cukr, ničí mnohé patogeny. Hericium je jedinečné v tom, že na rozdíl od jiných medicinálních hub, působí silně na nervový systému. Podporuje jeho regeneraci a chrání ho před poškozením.

pamet

A právě na vliv Hericia na nervový systém se zaměřila i tato studie.

Se stárnutím populace se častěji vyskytují degenerativní nemoci postihující mozek. To vede k různým typům demencí, narušení paměti i schopnosti učit se, plánovat, orientovat se v prostoru, poruchám chování i emocí atd.

Vědci vytvořili studii, v níž využili myši, u nichž byl navozen stav, který bývá u stárnoucích lidí. Měly hlavně narušenou rozpoznávací paměť. Těmto myším bylo podáváno Hericium, které je bohaté na velmi důležité sloučeniny, a to jsou erinacin A a hericenony C a D. V modelu stárnutí dostávaly myši dva měsíce Hericium a část myší nic. U neléčených myší došlo postupně ke zhoršení paměti a schopnosti rozpoznávat a učit se. Tento stav byl zvrácen podáváním Hericia. Léčené myši byly v mnohem lepší mentální kondici. Zkoumání mozku myší prokázalo, že Hericium podporuje tvorbu buněk v mozečku a hippokampu.

Studií se tedy potvrdilo, že Hericium chrání mozek před degenerací způsobenou stárnutím. Podporuje neurogenezi, tj. novotvorbu nervových buněk. Tohoto poznatku by mohlo být využito také u lidí.

Ratto DCorana FMannucci B, et al. Hericium erinaceus Improves Recognition Memory and Induces Hippocampal and Cerebellar Neurogenesis in Frail Mice during Aging. Nutrients. 2019 Mar 27;11(4). pii: E715. doi: 10.3390/nu11040715.