Čínský herbář
Čeština

Hlíva ústřičná degraduje endokrinní disruptory

Jedná se o dřevokaznou houbu, která roste v trsech na poškozených kmenech či pařezech listnatých stromů. Její český název vychází z její podoby a barvy. Připomíná totiž ústřici. Houby se využívá v gastronomii, ale také při řešení mnoha zdravotních obtíží. Mnohé pokusy a studie dokazují, že je hlíva silným imunostimulantem, antioxidantem, bojovníkem s rakovinnými buňkami i infekčními patogeny. V této studii se autoři zaměřili na další účinky této unikátní houby.

 

hlíva_ústřičná

 

Jedná se o její schopnost rozkládat, degradovat a neutralizovat škodlivé látky, které vznikají např. v průmyslu, při výrobě a zpracování různých výrobků.

V tomto případě se jednalo o degradaci endokrinních disruptorů, jako jsou bisfenol A, estron, 17β-estradiol, estriol, 17α-ethinylestradiol, triclosan a 4-n-nonylphenol. Tyto látky narušují fungování žláz s vnitřní sekrecí či působení hormonů v těle. Mnohé se dostávají do přírody, do vody, půdy atd., ale jsou těžko odstranitelné. Proto se hledají metody, jak tyto látky buď odstranit, nebo je přeměnit na neškodné.  K tomu se využívají i houby, které obsahují velké množství štěpících enzymů. Ale poradí si hlíva s těmito disruptory? To byla otázka, kterou si autoři položili. Testovali degradaci disruptorů hlívou v modelu se skutečným vodním komunálním odpadem. Pro pokus si připravili speciální „nádobu“ v níž byl i substrát s houbou a komunální odpad s disruptory. Ukázalo se, že došlo k odstranění až 95 % nebezpečných látek. A odebrané vzorky nevykazovaly žádnou estrogenní aktivitu. Když byla tato připravená nádoba instalovaná k čističce, byla schopná účinně pracovat 10 dní a odstranit 76 % endokrinních disruptorů, které byly ve vodě, která nádobou prošla. Hlívu je tedy možné s úspěchem využít pro čištění vod od nebezpečných endokrinních disruptorů.

Křesinová ZLinhartová LFilipová AEzechiáš MMašín PCajthaml T.

Biodegradation of endocrine disruptors in urban wastewater using Pleurotus ostreatus bioreactor. N Biotechnol. 2017 May 11. pii: S1871-6784(16)32527-4.