Čínský herbář
Čeština

Jak přežít v dnešním světě? Pečujte o svůj imunitní systém...

Imunitní systém nás chrání i před nebezpečím přicházejícím z našeho těla, odstraní např. poškozené či rakovinné buňky.

Každý z nás asi vidí, že v dnešním světě plném stresů a znečištění má naše imunita stále dost práce. A nezdravým životním stylem jí často příliš nepomáháme...

Důležitou součástí imunitního systému jsou mechanické bariéry, sem řadíme kůži a sliznice. Jsou to vstupní brány pro infekce i cizorodé látky, včetně alergenů. Sliznice musí být dostatečně „silné“ a zdravé, aby nebezpečí vůbec neproniklo do těla. Pokožka i sliznice jsou vybaveny k tomu, aby se rychle obnovovaly a dokázaly se zbavit nebezpečí často bez toho, aby musel zasáhnout imunitní systém. Ale zvláště infekční činitelé jsou velmi „vynalézaví“ a cestu do těla si najdou.
 
imunita_obr
 

Pak je tu imunitní systém se svými buňkami, působky a protilátkami… Imunitní systém má několik složek, a to vrozenou a získanou. Vrozená imunita je první, která reaguje na průnik nebezpečí, dokáže ho rozeznat, pohltit a zlikvidovat cizorodé částice, tedy i např. bakterie. Na toto jsou odborníky dendritické buňky, makrofágy či neutrofily. A co víc, tyto buňky informují další buňky imunitního systému, a nejen je, o přítomnosti nebezpečí, tak aby se rozvinula potřebná obranná reakce a aktivovaly se také T a B lymfocyty, tedy buňky specifické imunity. Krom buněk jsou součástí imunitního systému i látky, které dokážou nebezpečí identifikovat, označit pro další buňky, neutralizovat i zničit. Jedná se např. o komplementový systém a protilátky tvořené B lymfocyty.

Buňky se mezi sebou „dorozumívají“ díky vzájemným vazbám přes bílkovinné molekuly na membránách (receptory) a molekulám na druhé buňce, které se na receptor vážou, tj. ligand. Dále se vzájemně ovlivňují substancemi, které produkují, jedná se např. o interleukiny, růstové faktory, chemokiny…

Imunitní systém se k obraně tedy musí aktivovat, zahájit obranný zánět, který je ve svém jádru hojivý.

Někdy se ovšem setkáváme s tím, že je imunitní obranný zánět příliš silný či nekončí, v takovém případě dochází k poškození tkáně. Stejně tak může dojít k zánětu, a to u predisponovaných jedinců, který vzniká vinou tzv. prolomení tolerance. Jedná se o stav, kdy imunitní systém začne rozpoznávat své bílkovinné struktury jako cizí a obrátí se proti nim, již je dále netoleruje. V tomto případě mluvíme o autoimunitních zánětech. Dalším stavem, kdy dochází k deregulaci imunitní odpovědi, jsou alergie. V tomto případě imunitní systém bojuje s antigeny, které jsou neškodné. Při tomto boji se opět rozvíjí poškozující zánět.

Proto je nutné, aby v imunitním systému správně fungovaly i mechanismy, které aktivitu imunitního systému tlumí.

V případě oslabení či utlumení imunitního systému jsme naopak náchylnější k infekcím, ale také to umožní uniknout rakovinným buňkám uniknout z imunitního dozoru a začít se množit.

Imunitní systém tedy musí pracovat jako dobře sehraný orchestr. Musí být v rovnováze, v harmonii, což je ovšem velmi těžké, když si uvědomíme, s čím vším se musí imunitní systém každý den potýkat. Nesvědčí mu ani naše psychické stresy, nedostatek spánku, špatná strava, nedostatek pohybu.

 

Je možné pomoci imunitnímu systému udržet se v rovnováze?

ANO!

1, Změňte stravování a životní styl

- jezte nekompromisně pravidelně, ve stejné časy. Pokud jíte každé dvě hodiny, slezina musí neustále vydávat energii na trávení potravy a brzy se vyčerpá.

- jezte maximálně 3-4x denně, ne častěji. Slezina potřebuje odpočívat a nabrat síly pro další trávení. Měla by také 12 hodin odpočívat, takže noční plenění ledničky ji neprospívají.

- jezte do polosyta

- jezte pestře a také kvalitní potraviny, které obsahují dostatek živin. Vynechte průmyslově zpracované potraviny obsahující různá aditiva, konzervanty, barviva.

- jídla, po kterých jste unavení, bez energie, nejsou pro Vás vhodná

- hýbejte se. Ujít 10000 kroků denně je dobré pravidlo.

2, Emoce nechte volně proudit

Podle čínské medicíny jsou emoce přirozeným projevem jednotlivých orgánů. Tzn. projevovat emoce je normální. Problém nastává pokud jsou emoce příliš intenzivní nebo pokud je potlačujeme. Je tedy dobré vyhýbat se situacím, které naše emoce příliš vyhrocují, a pokud nějaké přijdou, tak jim nebránit a nechat je volně proudit. Psychika a emoce je podle čínské medicíny zodpovědná za 70% veškerých zdravotních problémů.

3, Užívejte občas medicinální houby

Medicinální houby ovlivňují imunitní systém přímo, tj. ovlivňují aktivitu imunitních buněk, tvorbu protilátek, interleukinů atd., a to tak, že zvládnou posílit imunitní odpověď proti infekčním patogenům a rakovinným buňkám a naopak utlumí imunitní systém, pokud je přítomen poškozující zánět, včetně alergického. Medicinální houby tedy uvádí imunitní systém do rovnováhy. Navíc medicinální houby posilují sliznice a podporují jejich hojení, pokud jsou poškozené.

Imunitnímu systému medicinální houby ulevují i tím, že „pracují“ místo něj, pro něj. Můžeme zmínit fakt, že složky medicinálních hub mohou zabíjet velké množství infekčních činitelů i rakovinných buněk. Medicinální houby však posilují i naši psychiku, jejíž narušení má negativní vliv i na imunitní systém. Zlepšují náladu i spánek a tímto nepřímo posilují imunitní systém.

Můžeme zmínit i další efekt, medicinální houby podporují správnou funkci a složení mikrobioty, zvláště té střevní. V dnešní době je dobře známé, že i mikrobiota ovlivňuje fungování imunitního systému.

Medicinální houby podle čínské medicíny posilují Zheng Qi, tzn. posilují vše, co je v nás dobré a fyziologické. Česky bychom řekli, že posilují vitalitu a schopnost adaptovat se. Proto jsou úžasné právě u onkologických onemocnění, kde kromě přímého cytotoxického a cytostatického působení na rakovinové buňky, dokáží vyrovnávat drastický účinek chemoterapie. Ví se, že mnoho pacientů nezemře na samotnou rakovinu, ale na působení této drastické léčby. Proto je vhodné a smysluplné užívat souběžně i medicinální houby, které posilují organismus, pomáhají likvidovat rakovinové buňky, ale zároveň nesnižují účinnost konvenční léčby. V tom je jejich síla a jedinečnost. 

Připravili: MUDr.Drahomíra Holmannová (imunolog) a Milan Schirlo (praktik tradiční čínské medicíny)