Čínský herbář
Čeština

Kurkumin a migréna

Kurkumin je žlutý přírodní pigment, který se nachází v kořeni rostliny Curcuma longa (kurkumovník dlouhý), že kterého se dělá koření kurkuma, jíž dává kurkumin typickou barvu. Kořen se používá v kuchyni, hlavně asijské, syrový a v podobě koření. Co je ale důležitější, tradiční medicíny v Asii, po dlouhá staletí pomocí kurkumy léčí mnoho zdravotních obtíží. Kurkumin je natolik zajímavý, že se mu věnují již několik desetiletí také vědci. Proběhlo mnoho studií, které prokázaly, že kurkumin má protizánětlivé účinky, snižuje cholesterol, podporuje tvorbu žluči a trávení, ničí mnohé bakterie a nádorové buňky. Vědci stále hledají další možné využití kurkuminu.

people, bedtime and rest concept - man lying in bed at home suffering from headache or hangover

Tato studie měla za cíl zjistit, zda kurkumin může pomoci při migréně. Migréna je neurologické onemocnění, u něhož jsou typické záchvaty bolestí hlavy. Ty bývají velmi kruté a jsou provázeny dalšími příznaky, např. nevolností, zvracením, světloplachostí, nesnášenlivostí zvuků atd. Mnoho pacientů během záchvatu nemůže vykonávat svou práci. Záchvaty tak výrazně omezují jejich život.

Studie byla provedena na 63 krysách, 9 kontrolních a 54, u nichž byla vyvolána migréna. 54 myší s migrénou byly rozděleny do několika skupin. Jedna nebyla léčená, další dostávala naproxen (lék na migrénu), další skupiny dostávaly naproxen + kurkumin v různých podobách, pak jim byla podána látka vyvolávající migrénu.

U ničím neléčených krys se zvýšil oxidační stres a také vzrostla schopnost vnímat bolest. Bylo patrné, že bolesti cítí. To se však výrazně změnilo u krys, které užívaly naproxen s kurkuminem, a to jak v podobě lipozomů, tak roztoku.  Krysy měly menší bolesti, byly živější a v krvi se prokázalo, že není přítomno tolik volných radikálů. Naproxen účinkoval, ale v kombinaci s kurkuminem byl účinnější. Kurkumin tedy může pomoci mírnit příznaky migrény.

Je pravděpodobné, že tento efekt by měl kurkumin také u pacientů a zvýšil by účinnost užívaných léků, mohla by se pak použít i nižší dávka.Bulboacă AE, Bolboacă SD, Bulboacă AC, Porfire AS, Tefas LR, Suciu ȘM, Dogaru G, Stănescu IC. Liposomal Curcumin Enhances the Effect of Naproxen in a Rat Model of Migraine. Med. Sci. Monit. 2019 Jul 09.:5087-5097.