Čínský herbář
Čeština

Kurkumin a rakovina štítné žlázy

Kurkumin je přírodní polyfenol. Jedná se žlutý pigment, který se nachází v kořeni kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Z kořene, který se usuší a rozmělní, se vytváří koření kurkuma, které je sytě žluté až oranžové právě díky kurkuminu. Kurkumin je využíván nejen v gastronomii, ale také jako léčivá látka, a to hlavně v Asii. V současné době jsou dostupné výsledky mnoha studií, které ukazují, že kurkumin má protizánětlivé, protirakovinné, antioxidační, trávení podporující atd. účinky. V této studii jej autoři využili proti buňkám rakoviny štítné žlázy. Nádory štítné žlázy se častěji vyskytují u žen, projevují se zvětšením štítné žlázy a změnou produkce hormonů, často dochází ke zvýšení produkce a s tím souvisí také další projevy. Onemocnění se potvrzuje ultrazvukem a biopsií. Léčebně se zasahuje chirurgicky a podáním radiofarmaka, tj. radiojódu, který vychytávají buňky štítné žlázy.

 

curcumin_thyroid

 

K nádorovým buňkám rakoviny štítné žlázy autoři přidali jednak kurkumin samotný, a jednak kombinaci kurkuminu a dalších látek, např. piperinu a vitamínu E.

Nádorové buňky v takovém prostředí ponechali 48 hodin a sledovali, jak se změnily. Ukázalo se, že jak kurkumin samotný, tak kombinovaná léčba působí proti těmto buňkám. Ty se přestaly dělit, nezvyšoval se jejich počet, neboť byl zastaven buněčný cyklus (blok cyklin dependentní kinázy), jímž musí buňka před rozdělením projít. Ale tím to nekončilo. U mnohých buněk dokázaly využité látky navodit apoptózu, tj. zabít je (aktivovaly se kaspázy, aktivátory apoptózy /Bax/, blokovaly se inhibitory apoptózy /Bcl-2/. Nejenže tedy nové buňky v kultuře nepřibývaly, jejich počet klesal. Při dalším zkoumání se také prokázalo, že kurkumin zasahuje to metabolismu buňky, který narušuje a buňka strádá, má méně energie pro život.

Ačkoli kurkumin samotný působil protirakovinně, pokud byl kombinován s piperinem a vitamínem E, účinnost se zvýšila. I to je důvod, že se kurkuminové preparáty vyrábí v kombinaci s piperinem. Tento poznatek je důležitý a mohl by být využit také v dalších pokusech na zvířatech i v klinické praxi.

 

Esposito TLucariello AHay E, et al.  Effects of curcumin and its adjuvant on TPC1 thyroid cell line. Chem Biol Interact. 2019 May 25;305:112-118. doi: 10.1016/j.cbi.2019.03.031.