Čínský herbář
Čeština

Kurkumin jako pomocník při léčbě multiformního glioblastomu

Kurkumin je přírodní žluté až oranžové barvivo, které se získává z rostliny kurkumovník dlouhý (Curcuma longa). Kurkumovník je používaný hlavně v Asii, kde je jako čerstvý, ale spíš jako sušený v podobě koření kurkuma, přidáván do mnoha pokrmů. Není však využívám jen k dochucování, ale také k léčení. Pracuje s ním po tisíciletí tradiční čínská i indická medicína. 

mozek

Kurkumin je v posledních desetiletích zkoumán vědci a podařilo se prokázat, že má vliv na organismy. Má výrazné protizánětlivé účinky, ničí mnohé patogeny a také nádorové buňky, důležité je, že také neutralizuje volné radikály. Stále se hledají nové možnosti využití kurkuminu. V této studii se autoři zaměřili na jeho protinádorové účinky a to proti multiformnímu glioblastomu. Jedná se o nejzhoubnější typ mozkového nádoru. Není možné jej chirurgicky odstranit, jelikož není ohraničený, prorůstá mozkem jako “chobotnice”. Glioblastom také špatně reaguje na radioterapii i chemoterapii. Většina nemocných tak nádoru podlehne. 

Pro tuto studii využili autoři nádorové buňky, z nichž vytvořili kultury. Jednotlivé kultury inkubovali s kurkuminem na 2 až 24 hodin, využili dávky 5 až 200 mM. 

V porovnání s kulturami, které nebyly vystaveny působení kurkuminu, došlo k těm s kurkuminem k výraznému snížení životaschopnosti nádorových buněk. K  tomu stačila inkubace 24 h v dávce 15 až 50 mM. U buněk s kurkuminem také došlo ke zvýšení fotosensitizace, buňky se staly až 6,3x citlivější na ozáření, to by zvýšilo účinky radioterapie.  Pro dosažení dobrého výsledku také stačila až o 50 % nižší dávka chemoterapeutika u buněk s kurkuminem v porovnání s buňkami bez kurkuminu. 

Kurkumin také zvýšil počet buněk, které podlehly buněčné smrti, při inkubaci 2 hodiny s dávkami 10 a 40 mikroM došlo k snížení počtu živých buněk o 25 a 50%. Po inkubaci trvající 24 v dávce 10 mikroM zamřelo 65 % buněk a při dávce 50 mikroM téměř 100 %.

Ukázalo se, že kurkumin může nádorové buňky ničit, ale také je citlivější k dalším typům nádorové léčby. To by se mohlo využít také v klinické praxi u pacientů a glioblastomem. 


Kielbik AWawryka PPrzystupski D, Effects of Photosensitization of Curcumin in Human Glioblastoma Multiforme Cells.In Vivo. 2019 Nov-Dec;33(6):1857-1864. doi: 10.21873/invivo.11679.