Čínský herbář
Čeština

Kurkumin mírní projevy atopické dermatitidy

Kurkumin je přírodní pigment, který je možné získat z oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Kurkumovník je vytrvalá rostlina, která patří mezi zázvorovité. Oddenek se používá čerstvý i sušený (prášek kurkuma) jako koření. Je součástí velkého množství jídel. Co je však důležitější, kurkuma je po tisíciletí používána jako lék v tradičních asijských medicínách, tj. např. čínské či indické. Současné vědecké studie také prokazují, že kurkumin má schopnost ovlivnit naše zdraví. Stimuluje aktivitu imunitního systému, ale také mírní patologické záněty, zabíjí velké množství patogenních mikroorganismů i nádorové buňky, snižuje oxidační stres atd.

atopicka dermatitida

Cílem této studie bylo zjistit, zda je možné využít kurkumin jako prevenci vzniku atopické dermatitidy a zda zmírní průběh nemoci. Atopická dermatitida je chronické kožní onemocnění, která má období klidu a exacerbací (zhoršení). Kůže lidí s atopií (predispozicí k reakcím na alergeny) odpovídá na faktory v prostředí, alergeny, dráždivé látky zánětem. Hlavními příznaky atopické dermatitidy jsou:

  • Suchá, šupící, oslabená se pokožka
  • Svědění
  • Rudé fleky
  • Vyrážka s pupínky, které jsou naplněné tekutinou, ta může vytékat při poškození pupínků a vznikají krusty
  • Kožní infekce

Autoři testovali kurkumin na myším modelu atopické dermatitidy. Myši senzitizovali na ovalbumin (OVA; bílkovina vaječného bílku). Atopické dermatitida byla vyvolaná aplikací náplastí s OVA na pokožku myší, a to 3x, při poslední aplikaci byl podáván také kurkumin, 20 mg 7 dní.

Výsledky byly skvělé. Kurkumin zmírnil projevy atopické dermatitidy, popř. zabránil jejímu vzniku u některých myší. Bližší zkoumání prokázalo, že díky kurkuminu došlo ke snížení zánětu a k „ztluštění“ pokožky, jako u zdravé. V pokožce se nacházelo méně imunitních buněk posilujících zánět, nebyla jimi tak infiltrovaná. Celkové mírnění zánětu se prokázalo i tím, že poklesla tvorba cytokinů Th2, které jsou spojené s posílením a udržením alergických reakcí a dermatitidy, tj. IL-4, IL-5, IL-13. Tyto cytokiny jsou běžně zvýšené u pacientů s atopickou dermatitidou. Zajímavé také bylo, že pokud myši dostaly OVA inhalačně, rozvinulo se u nich astma. Ale podání kurkuminu zabránilo jeho vzniku.

Výsledky tedy ukazují, že kurkumin má protizánětlivé vlastnosti, reguluje imunitní odpověď a může chránit před vznikem atopické dermatitidy nebo astmatu. Mírní také projevy atopické dermatitidy.

Sharma S, Sethi GS, Naura AS. Curcumin Ameliorates Ovalbumin-Induced Atopic Dermatitis and Blocks the Progression of Atopic March in Mice. Inflammation 2019 Nov 13.