Čínský herbář
Čeština

Kurkumin proti přerůstání dásní, které se objevuje při léčbě fenytoinem

Kurkumin je polyfenolická látka, žlutý až oranžový pigment, který se získává z oddenku rostliny Curcuma longa, kurkumovník dlouhý. Čerstvý oddenek stejně jako sušený v podobě koření kurkumy se po více než 4000 let využívají v asijské kuchyni, hlavně té indické. Důležitější ale je, že stejně dlouho se využívá kurkuma také v tradičních asijských medicínách, např. ajurvédě a tradiční čínské medicíně, kde se využívají hlavně proti zánětům, rakoviny, potížím se zažíváním. Posledních několik desetiletí proběhlo mnoho vědeckých studí, které prokázaly, že kurkumin má protizánětlivé, protinádorové, protimikrobiální, antioxidační aj. vlastnosti.

pochemu-bolit-zub-posle-udaleniya-nerva_4

Cílem této studie bylo zjistit, zda může kurkumin pomoci proti nežádoucím účinkům fenytoinu, jedná se o nadměrný růst dásní.

Fenytoin je běžně používané protizáchvatový lék, tj. antiepileptikum, který se využívá k léčbě jako komplexních, tak parciálních záchvatových stavů u lidí s epilepsií. Tento lék má také vedlejší účinky, jedním z nich je zbytnění dásní, někdy mohou přerůstat i korunky zubů. Vlivem růstu dásní dochází k setření jejich kontur, zhoršuje se hygiena, hůře se čistí zuby a zvyšuje se riziko vzniku zubního kazu, je zhoršená kousání, zpracování potravy v ústech atd. Léčba zvětšení dásní je nechirurgická a chirurgická. U nechirurgické je to hlavně poučení o ústní hygieně a změna léku. Ta však není vždy možná. Chirurgická léčba je založená na odstranění nadbytečné tkáně dásní.

Tato studie byla vytvořena na krysách. 50 dospělých krys bylo rozděleno do 3 skupin. V jedné skupině nedostávaly krysy nic, byla to zdravá kontrolní skupina, druhá skupina dostávala 100 mg/kg fenytoinu denně a třetí skupina dostávala fenytoinu a k tomu měla také 20 mg/kg kurkuminu denně. Hodnotil se stav dásní před podáváním léčby a na konci studie. Vyhodnocovaly se také vzorky tkáně z dásní.

U krys, které dostávaly pouze fenytoin, došlo k nárůstu objemu dásní v porovnání s kontrolní skupinou a skupinou s kurkuminem. Kurkumin tedy omezil růst dásní způsobený fenytoinem. Vzorky tkání dásní také vykazovaly meziskupinové rozdíly. U krys s fenytoinem bylo v tkáni mnohem více cév a také se buňky mnohem více množily. Kurkumin dokázal tento efekt fenytoinu výrazně omezit.

Výsledky tedy dokazují, že kurkumin přidaný k fenytoinu působí jako prevenci proti přerůstání dásní. Zmírňuje tedy nežádoucí účinky fenytoinu, takže by pacienti nemuseli měnit svou terapii.

Eftekharian S, Seifi S, Satari FD, et al. Curcumin Effect on the Prevention of Gingival Overgrowth Following Phenytoin Consumption in Rats: A Clinicohistological and Immunohistochemical Study. J Contemp Dent Pract 2019;20(10):1146-1150.