Čínský herbář
Čeština

Kurkumin zefektivňuje léčbu rakoviny prsu

Kurkumin patří mezi fenoly. Jedná se o žlutý pigment, který se nachází v kurkumě, v kořeni rostliny kurkumovník dlouhý (Curcuma longa). Kořen/oddenek se suší a využívá jako koření, tím se dostává do stravy také kurkumin. Ten je dlouhá tisíciletí využíván tradičními medicínami Asie k léčbě mnoha nemocí. Současné studie také potvrzují účinnost kurkuminu. Jedná se o účinky posilující imunitu, protizánětlivé, antioxidační, protimikrobiální, trávení podporující a také protirakovinné.

chaga_breast cancer

Ty poslední zmíněné testovali autoři této studie, a to na rakovině prsu. Hlavním cílem bylo zjistit, zda kurkumin podpoří účinnost léčby chemoterapeutikem paclitaxelem. Rakovina prsu je nejčastějším typem rakoviny u žen. Díky prevenci a edukaci žen jsou nádory prsu zachycovány v časných stadiích, jsou tedy dobře léčitelné a vyléčitelné. Ale stále ne všechny a i léčba samotná je náročná. Je tedy snaha vytvořit léčbu účinnou a šetrnou.

Ke studii autoři využili buněčnou kulturu z buněk rakoviny prsu, a to dvojího typu, linie rakoviny, která je citlivá na léčbu a také linie, která je k chemoterapii dost rezistentní. Byla vytvořena také buněčná kultura ze zdravých buněk prsu. K buněčnÝm kulturám přidali kurkumin, paclitaxel a nebo kombinaci kurkuminu a paclitaxelu. Určovalo se, jak budou nádorové buňky na přidané látky reagovat. Buňky nádoru prsu reagovaly na kurkumin i paclitaxel apoptózou a nekrózou, což jsou typy buněčné smrti, začaly tedy umírat a snížil se jejich počet. Díky přidaným látkám totiž došlo k aktivaci nitrobuněčných signálních cest, které vedou k aktivaci kaspáz  zodpovídajících za nastartování apoptózy. Naopak se snížila aktivita faktorů, které podporují přežití a dělení nádorových buněk.

Kombinace kurkuminu a paclitaxelu byla však účinnější než látky samotné. Působí synergicky. Dokázala lépe likvidovat i odolnější typ nádorových buněk.

Kombinace by tedy mohla pomoci ženám, jednak aby chemoterapie vůbec fungovala, a v některých případech by třeba bylo možné i snížit dávku paclitaxelu a přitom by byla zachována jeho účinnost jako při plné dávce. Než se dostane kurkumin do praxe, je potřeba provést další studie, ale i tyto výsledky dávají tušit, že má velký léčebný potenciál.

Calaf GMPonce-Cusi RCarrión F.Curcumin and paclitaxel induce cell death in breast cancer cell lines. Oncol Rep. 2018 Jul 26.