Čínský herbář
Čeština

Kurkumin zvyšuje citlivost epitelových nádoru k chemoterapii

Kurkumin je žluté barvivo, které se nachází v kořeni/oddenku kurkumovník dlouhý (Curcuma longa). Kurkumovník patří mezi zázvorovité rostliny a jeho oddenek se stejně jako zázvor, využívá čerstvý i sušený, kdy se mele na koření kurkuma. Kurkuma je typickým kořením pro asijskou kuchyni, hlavně tu indickou. V Asii je však kurkuma využívána také jako léčivo. Léčebné účinky kurkuminu potvrzují také současné vědecké studie. Kurkumin umí mírnit patologické záněty v organismu, ničí mikroby i nádorové buňky, posiluje tvorbu žlučových kyselin a zlepšuje trávení, tlumí oxidační stres atd.

nádory

V této studii se autoři zaměřili na možnost využít kurkumin jako doplňkovou léčbu při léčbě nádorových onemocnění. Mnohé nádory velmi špatně reagují na chemoterapii. Mnohdy je nutné využít velké dávky, které však poškozují i zdravé buňky, někdy dokonce nádorové buňky nereagují na léčbu vůbec. Je nutné u nich obnovit citlivost na chemoterapeutika, tj. udělat je senzitivní. Důležitým chemoterapeutikem s širokým využitím je cisplatina. Nádorové buňky, které na ni nereagují na léčbu, produkují enzym NADPH oxidázu 5 (NOX5). Autoři tedy zacílili právě na tento enzym.

Tyto buňky kultivovali bez a s kurkuminem. Díky kurkuminu došlo ke snížení produkce a aktivity NOX5. Pokud byla k buněčným kulturám přidána také cisplatina, nedošlo v kultuře bez kurkuminu k reakci. Buňky působení cisplatiny přežily. Naopak v buněčné kultuře, kam byl přidán kurkumin, cisplatina velmi dobře účinkovala a ničila nádorové buňky. Navíc i samotný kurkumin má protinádorové účinky a jeho přítomnost snižovala životaschopnost nádorových buněk.

Studií se tedy prokázalo, že kombinace cisplatiny a kurkuminu by mohla zvýšit účinnost a tedy i úspěšnost protinádorové terapie nádorů, které jinak na cisplatinu reagují špatně, či dokonce vůbec.


Chen S, Gao W, Zhang MJ, Chan JY, Wong TS. Curcumin enhances cisplatin sensitivity by suppressing NADPH oxidase 5 expression in human epithelial cancer.  Oncol Lett 2019 Aug; 18(2):2132-2139.