Čínský herbář
Čeština

Kurkumin, kolagen a zelený čaj ke zlepšení osteortrózy u psů

Toho koření je hojně využíváno v indické kuchyni. Kurkumin je přírodní polyfenol, který vykazuje mnohé účinky, např. protizánětlivé, protinádorové, reguluje hladinu cukru, neutralizuje volné radikály atd. Osteoartritida je onemocnění kloubů, kdy dochází k degenerativním změnám a úbytku chrupavky, to se projeví bolestmi, omezením hybnosti, zánětem v místě, postupně dochází také k poškození kosti v kloubu atd. Tato nemoc nepostihuje jen lidi, ale je častá také u psů. Jako podpůrná terapie jsou podávány přípravky obsahující kolagen, ale to ne vždy účinkuje a nemusí dojít ke zlepšení stavu. Autoři se tedy rozhodli, že by mohli vyzkoušet, zda by přidání kurkuminu a zeleného čaje ke kolagenu nezvýšilo jeho účinnost.

 

kurkumin_osteoartroza

 

Již v dřívějších studiích na buňkách lidské chrupavky se potvrdilo, že kurkumin samotný i  tato kombinace snižuje zánět a aktivitu enzymů, které mohou poškozovat chrupavku, proto otestovali kombinaci i na zvířatech

(https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4370821/).

Ve své studii měli 42 psů s osteoartritidou, kteří byli rozděleni do skupiny, která užívala placebo, a druhá skupina měla kombinaci kurkumin, kolagen a extrakt z čaje. Psi byli léčeni 3 měsíce.

Po 3 měsících se ukázalo, že u psů léčených kombinací látek došlo ke zmírnění bolestivosti při manipulaci s končetinou, u skupiny s placebem se toto nestalo. Co se týká bolestí během dne, majitelé psů s placebem udávali, že psům se bolesti zhoršily, zatímco majitelé psů s kombinací látek uváděli, že bolesti se stabilizovaly. Dále se zlepšily parametry týkající se vstávání a lehání, zde se zlepšila skupina s léčbou.

Studií se tak potvrdilo, že využití kombinace kurkumin, kolagen a zelený čaj dochází u psů ke zmírnění bolestí a zlepšení některých pohybů. Pro další závěry by bylo nutné provést pokus na větší skupině psů a podávat lék vs. placebo po delší dobu.

Comblain FBarthélémy NLefèbvre MSchwartz C, et al. A randomized, double-blind, prospective, placebo-controlled study of the efficacy of a diet supplemented with curcuminoids extract, hydrolyzed collagen and green tea extract in owner's dogs with osteoarthritis. BMC Vet Res. 2017 Dec 20;13(1):395.