Čínský herbář
Čeština

Maitake proti leishmanióze

Maitake (Grifola frondosa, trsnatec lupenitý) je v Asii velmi dobře známá houba. Je po dlouhá staletí využívána v tradiční čínské medicíně k řešení mnoha zdravotních obtíží. Houba, jak její český název napovídá, roste ve velkých trsech, resp. vytváří trsovitou plodnici, u bazí hlavně listnatých stromů. Její trsy mohou být velmi velké a mít i několik desítek kilogramů. Současné studie také dokazují, že čínští lékaři měli pravdu. Maitake umí posílit imunitní systém, ničit rakovinné buňky, chránit proti vzniku a zhoršováním civilizačních nemocí, neboť účinně snižuje krevní cukr a cholesterol. Je toho však mnohem více.

leishmanióza

V této studii se autoři zaměřili na to, zda je možné pomocí Maitake zničit parazita Leishmania donovani. Tento způsobuje vážně onemocnění hlavně v oblastech tropů a subtropů. Jedná se buď o kožní léze, nebo postižení vnitřních orgánů. Na nemoc se i umírá. Léčba bývá složitá a zdlouhavá a nemusí přinést kýžený výsledek.  Je to dáno také tím, že paraziti mají různá vývojová stadia a každé je citlivé/necitlivé na jinou léčbu. V této studii byl vytvořen extrakt z Maitake, ale také z vějířovce obrovského a sírovce žlutooranžového, a zjišťovala se jejich účinnost proti leishmanii, proti stadiu, které je pro člověka infekční a nachází se v přenašeči, kterým je hmyz. Toto stadium se po zákusu hmyzu dostává do těla a infikuje ho.

Extrakty byly přidány ke kulturám s leishmaniemi. Nejúčinněji byli paraziti inhibováni extraktem z Maitake. Leshmanie méně přežívaly a stačila koncentrace IC50: 20,37 μg/ml na to, aby se omezila životnost 50 % populace v kultuře. Krom toho se Maitake ukázala být účinná i proti jiným leishmaniím, nejen donovani, ale také L. major a L. tropica, na ni však bylo nutné použít vyšší koncentraci extraktu z Maitake.

Autoři pak sledovali, jak přesně extrakt na parazity působí. Zjistili, že Maiteke u nich indukuje apoptózu, tj. spouští kaskádu nitrobuněčných procesů, které končí smrtí parazita. Extrakt vykazoval dokonce i účinky proti dalšími stadiu leshmanie, které se nachází v imunitních buňkách, kde se dělí a napadená buňka praská. Maitake byla dokonce účinnější než některá prodávaná antiparazitika. Je možné, že se z Maitake také budou vyrábět léky, které pomohou nemocným. 

Sultana SSGhosh JChakraborty S, et al. Selective in vitro inhibition of Leishmaniadonovani by a semi-purifiedfraction of wild mushroomGrifolafrondosa.Exp Parasitol. 2018 Jul 21. pii: S0014-4894(17)30468-X.