Čínský herbář
Čeština

Medicinální houby a jarní detoxikace organismu

drop water
 

Je tedy důležité přemýšlet o podpoře orgánů, které se podílejí na detoxikaci těla, a napomoci tělu s detoxikací.  Jaro je ideální k provedení očisty těla.

Nejvíce jsou zatěžována játra, která jsou jakousi chemickou továrnou, zpracovávají škodliviny, toxické látky, neutralizují je, přeměňují na jiné i netoxické sloučeniny, mají tedy i detoxikační funkci. Ale i játra mohou být přetížena a poškozena a dochází tak ke kumulaci škodlivin v těle. Existuje mnoho možností, jak podpořit játra. Mezi ně patří i užívání houbových potravních doplňků. Dle prováděných výzkumů se ukazuje, že medicinální houby mají ochranný (hepatoprotektivní) vliv na játra, pokud jsou podány toxické látky či alkohol, a při jejich poškození podporují regeneraci. Velmi úspěšné jsou např. Reishi, Agaricus, Maitake, Cordyceps, Shiitake, Chaga, Enoki, Auricularia, Hlíva aj.

Další zatíženým orgánem jsem ledviny. Mnohé látky neprocházejí játry, která by je zneškodnila, ale jsou rozpuštěné ve vodě a vylučovány ledvinami. Ty jimi mohou být poškozeny. Při snížené funkci ledvin dochází k zadržování tekutin v těle, a to i s toxickými látkami. V případě ledvin jsou vhodné houby jako Cordyceps, Polyporus, Coriolus či Reishi, ty ledviny ochraňují, jsou renoprotektivní, a podporují jejich hojení.

Všechny medicinální houby jsou bohaté na polysacharidy, a to i na ty nerozpustné, na vlákninu, např. chitin. Na ni se mohou navázat různé tělu škodlivé toxické látky a díky tomu, že vláknina urychluje peristaltiku a upravuje střevní mikroflóru, jsou tyto škodliviny nejen navázány, ale i rychleji vyloučeny se stolicí z těla. Navíc houby udržují zdravé střevo, které pak „nepropouští“ škodliviny do těla.

Je prokázáno, že houby dodávají tělu energii, podporují fyzickou i psychickou kondici, což je jistě dáno i tím, že pomáhají tělu zbavit se škodlivin a ulehčit mu.

Abychom mohli plně využít účinky hub, je nutné zvolit kvalitní houbový preparát vyrobený z prvotřídních surovin, které jsou zpracovány tak, aby se uchovaly všechny účinné látky. Jen takový preparát může být přínosem pro naše zdraví. Lékaři nejpoužívanější jsou produkty obsahující houbové extrakty s 30% podílem polysacharidů. Vyšší podíl polysacharidů bývá na úkor ostatních účinných látek a extrakt svým účinkem již neodpovídá účinku surové houby. Nižší podíl polysacharidů snižuje účinnost extraktu. Nesmíme ani opomenout kvalitu zdrojové suroviny. Houby do sebe dokáží natáhnout člověku škodlivé látky – pesticidy, těžké kovy, radioaktivitu... Proto je důležité kupovat od kvalitních výrobců s dlouhou tradicí, kteří své výrobky pravidelně testují.