Čínský herbář
Čeština

Medicinální houby a stres

stress_managment

Žijeme ve velmi rychlé, uspěchané době, která je zaměřená na výkon. Snažíme se udržet krok s technickým pokrokem, technologiemi, denně se na nás valí doslova tuny informací ze všech koutů světa.  Málokdo má čas zastavit se, věnovat se sám sobě, svým koníčkům, relaxovat a zcela vypnout. Pokud nemáme správnou psychohygienu, stres se v nás kumuluje a způsobuje zdravotní problémy.

Psychosomatika se zabývá vztahy mezi duší a tělem. Pracuje s tím, že základ nemoci leží právě v naší duši a mysli. Je možné najít souvislost mezi tím, kdy neseme na svých ramenou tíhu celého světa a ta nás následně bolí, či nám může někdo tzv. ležet v žaludku, což se může projevit trávicími obtížemi právě v oblasti žaludku. Mohou nás přepadnout úzkosti i deprese s pocity prázdnoty a beznaděje, která se manifestují i poruchami soustředění, zpomaleností, nechutenstvím, nespavostí, neurčitými a stěhovavými bolestmi. Lékaři provedou vyšetření, ale příčinu neodhalí.

Pokud cítíme, že naše tělo strádá, objevují se nemoci, musíme začít uvažovat, co děláme v našem životě špatně. Stresu se nelze vyhnout, je možné jej jen lépe zvládat. Nemusíme v tom být sami. Může nám pomoci např. psychoterapeut, ale také jiné alternativní postupy, jako je tradiční čínská medicína a mnohé přírodní produkty, které posilují psychiku a zmírňují dopady stresu. Těmi jsou i medicinální houby.

Medicinální houby mají mnoho účinků od stimulace imunitního systému přes ničení rakovinných buněk po ovlivnění psychiky. A to nás právě zajímá. Zkušenosti s působením medicinálních hub na naši psychiku a mysl má čínská medicína, ale důkazy přinášejí i mnohé vědecké studie.

Z hub, které výrazně ovlivňují naši psychiku můžeme v první řadě jmenovat Reishi (Ganoderma lucidum). Tato houba celkově harmonizuje organizmus, tělo i duši.

Reishi velmi účinně zvyšuje odolnost proti stresu a urychluje regeneraci po psychické zátěži. Je potvrzeno, že Reishi  dokáže pomoci s řešením neurastenie, která je charakterizovaná i zvýšenou únavou, podrážděností, poruchami spánku, soustředěním, bolestmi aj. Neurastenickým pacientům v jedné studii (123) podávali 1800 mg Reishi nebo placebo. Výsledky ukázaly, že u pacientů, kteří dostávali Reishi se snížil pocit únavy, zvýšil se pocit pohody, spokojenosti. U Reishi jsou potvrzené i „antidepresivní“ a úzkosti snižující účinky. Pokusy byly prováděny na hlodavcích vystavených nadměrnému stresu. Skupina krys, která dostávala Reishi se se stresem lépe vyrovnala, dokázala reagovat rychleji, lépe řešily připravené testy, byly čilejší bez známek úzkosti, strachu a skleslosti. Ukázalo se totiž, že látky v Reishi obsažené ovlivňují serotoninové receptory v mozku, čímž působí podobně jako mnohá antidepresiva.

 

medicinal-mushrooms

S podobnými účinky se setkáváme i u Cordycepsu. I on působí jako adaptogen, tedy napomáhá vyrovnat se s nástrahami dnešního života. Je též prokázáno, že dokáže ovlivnit pocit únavy, který je často průvodním znakem deprese. I tato houba působí na neurotransmitery v mozku. Studie prokázaly, že ovlivňuje dopaminergní a adrenergní systém. Dopamin souvisí s pocity potěšení, ale také závislosti, strachem… Jsou studie, které dokládají, že podávání Cordycepsu snižuje následky stresu, ten je totiž provázen i změnami v hormonálním a imunitním systému. Při intenzivním stresu, kterému byli po dlouhou dobu vystaveni hlodavci, došlo ke změně hmotnosti nadledvin, sleziny, brzlíku…, k tomu nedošlo, pokud hlodavci dostávali Cordyceps. Tělo tedy na stres reagovalo umírněně, lépe se s ním vyrovnalo, aniž by stres zanechal následky na těle.

Další významnou houbou, která ovlivňuje naši mysli a ducha je Hericium. Hericium jednak regeneruje a chrání nervovou soustavu, a jednak má i tzv. nootropické účinky, podporuje mozkové funkce, pomáhá při demencích. Jedna jeho složka, amycenon přestupuje bariéru mezi krví a mozkem, zvyšuje ostražitost, zlepšuje spánek i náladu. Jedna studie dokazuje, že Hericium zmírňuje deprese, úzkosti, podrážděnost a zvládání těžkých životních situací u menopauzálních žen,

Úzkostí a nepohody, která by mohla přestoupit i na tělo v podobě nemoci, je možné se zbavit i pomocí další houby ‒ Agaricu, zvyšuje totiž hladiny monoaminů v mozku, sem patří např. serotonin, jehož nedostatek je spojován s depresemi. Dle všeho tato houba zvyšuje i odolnost k zátěži, snižuje únavu, zvyšuje výdrž a urychluje regeneraci a též toleranci k výkyvům teplot, např. ke chladu.

Tímto výčet hub, které „pečují“ i o naše duševní a mentální zdraví nekončí. Můžeme mezi ně zařadit ještě třeba Enoki (Flammulina velutipes). I ona stabilizuje psychiku a zlepšuje fungování mozku, zvyšuje úspěšnost učení a paměti a samozřejmě také fyzickou výdrž a odolnost.

Je tedy patrné, že houby posilují jak naše fyzické zdraví, ale dokáží podpořit i naše duševní a hlavně mentální zdraví. Vše spolu úzce souvisí. Medicinální houby jsou ideálním pomocníkem ‒ pomáhají „celému“ člověku.

http://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/jmf.2005.8.53

http://bmccomplementalternmed.biomedcentral.com/articles/10.1186/1472-6882-13-370

https://www.jstage.jst.go.jp/article/bpb/30/9/30_9_1758/_article

https://www.hindawi.com/journals/ecam/2010/871546/abs/

https://www.jstage.jst.go.jp/article/bpb/26/5/26_5_691/_article

https://www.jstage.jst.go.jp/article/bpb/26/5/26_5_691/_article

http://www.dl.begellhouse.com/journals/708ae68d64b17c52,4c4b67436894c345,50fc876e3bf2ce39.html

http://en.cnki.com.cn/Article_en/CJFDTOTAL-SCXS200507018.htm

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464615003862