Čínský herbář
Čeština

Medicinální houby výrazně posilují váš imunitní systém

Imunitní systém nás chrání proti infekcím a nemocem, protože dokáže identifikovat a zabíjet patogeny a nádorové buňky. Zbavuje organismus toxinů.  Objeví  začínající problémy  způsobené viry a červy a dokáže rozlišovat mezi zdravými buňkami a potencionálními útočníky. Jinými slovy systém, který se o nás stará, je velmi komplexní.
Jak můžeme našemu imunitnímu systému pomoci udržet nás zdravé? Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď. 
orangePochopitelně je velmi důležité udržet své tělo v čistotě – uvnitř i vně. Proto je občasné pročištění střev pro organismus velmi prospěšné. Také bychom se měli zdravě a vyváženě stravovat a dávat pozor na to, abychom dostávali všechny vitamíny a minerály, které naše tělo potřebuje. Většina z nás je však nedokáže všechny získat z jídla,  dokonce ani tehdy, jíme-li nezpracované potraviny se spoustou ovoce a zeleniny. Moderní zemědělství totiž půdu vyčerpává a zbavuje ji mnoha základních, nezbytných živin. Pokud nejsou obsaženy v půdě, logicky nebudou ani v ovoci a zelenině a nezískáte je  ani vy.
Většina lidí se spoléhá na multivitaminy a především vitamín C může imunitní systém velmi výrazně posílit. V poslední době se také stále více lidí obrací k vitamínu D. V některých zeměpisných oblastech byla doporučená dávka vitamínu D zvýšena,  někdy dokonce velmi podstatně. Pro toho, kdo žije v oblastech s nedostatkem slunečního svitu, je přísun vitamínu D nezbytný.
Beta glukan – hojný v nejrůznějších medicinálních houbách jako např. Agaricus Blazei Murill a Cordyceps – by se brzy mohl stát dalším velkým stimulantem imunitního systému, který by se dostal do povědomí široké veřejnosti. Beta glukany jsou polysacharidy, které přilákaly pozornost díky schopnosti posilovat imunitu a bojovat s nádorovými buňkami. Jejich zdravotní přínos je pravděpodobně ale daleko větší – od schopnosti snižovat cholesterol a hladinu cukru v krvi, až po zmírňování symptomů astma.
Beta glukany stimulují a mobilizují buňky imunitního systému, jako jsou makrofágy a NK buňky (pozn.natural killer cell, tedy „přirozený zabíječ“).  Regulují imunitní buňky, které jsou nezbytné při  prevenci rakoviny i v boji s ní. Některé houby mají antivirové schopnosti. Stejně jako vitamíny C a D, beta glukan člověka neléčí. Má ale neuvěřitelnou schopnost stimulovat  imunitní systém. Některé studie naznačují, že při užívání extraktu z houby Agaricus Blazei Murill, je lidské tělo schopno vyprodukovat 1000x víc NK buněk už během několika dní. Tomu  se říká posilování IMUNITY!
Naše centrum informací o medicinálních houbách se zaměřuje na podávání informací o potenciálních zdravotních účincích medicinálních hub a jejich hlavní složky, beta glukanu. Přestože naším úkolem není poskytovat odborné rady o výživě či léčebná doporučení, je zcela jasné, že zařazení medicinálních hub a beta glukanu do vaší životosprávy může vašemu zdraví velmi prospět.
 
 
Zdroj: Medicinal Mushroom Information Center - http://medicinalmushroominfo.com
 
Informace uvedené na této webové stránce jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s lékařem.