Čínský herbář
Čeština

Mentální únava - Zpracovala: Jana Dedková

 
Žena 54 let
Loni na podzim mi do ordinace kamarádka přivedla svou 54-letou maminku, která už byla dva měsíce v pracovní neschopnosti pro depresi. A její obvodní lékařka, která si myslela, že jí odpočinek od práce na kontrolním úřadu pomůže, se chystala jí nasadit antidepresiva. Což je vyděsilo…
Paní Věra je obézní, bez lesku v obličeji. Moc se omlouvala, že nechápe, jak se jí to mohlo stát, že nikdy nebyla líná.  Ale opravdu nemá sílu ráno ani vstát z postele, natož jít do práce. Žádný vážnější zdravotní ani osobní problém teď nemusí řešit. Proto to nikdo z rodiny nemohl pochopit.
Pacientka se cítí celý den šíleně unavená, a přesto večer nemůže spát. Nic ji nebaví, ani její dvě vnučky, které byly vždy její radostí, ale na které nyní nemá sílu.
Občas jí buší srdce, mívá pocity úzkosti. Stolice je řidší. Nemá chuť k jídlu, přesto nehubne. Celé tělo jako by bylo těžké.
Menstruace skončila před dvěma lety, s menopauzou měla problémy. Hodně krvácela mimo cyklus, byla podrážděná. Nakonec lékaři provedli kyretáž a cyklus zastavili hormony, které brala více než rok. Má pocit, že to odstartovalo její únavu a ,,nechuť k životu.“
Po vysazení hormonů se vrátilo pocení, ale jen v noci. Má studené nohy, i když jí zima nebývá. Navíc má od podzimu do jara problémy s kašlem.
Jazyk je bledý, ale špička je trochu červená. Povlak je bílý jemný.
Pulz je xi. Na játrech lehce xian.
Základní obraz je xin pi liang xu zheng + gan yu.  
Nasazuji ráno  xiaoyaowan večer v odvaru guipitang.
Z akupunktury vybírám raději méně bodů pro velkou vyčerpanost.
HT7 (shenmen), PC6 (neiguan), CV17(tanzhong), ST36 (zusanli), SP6 (sanyinjiao), BL17 (geshu) ,BL20 (pishu).
+ na uchu, které mám pocit, že u psychických poruch je vynikající, body  xin, pi, gan a empirické body linie stresu a deprese.
Při druhé návštěvě se pacientka cítí podstatně lépe, podařilo se jí přesvědčit paní doktorku o odložení antidepresiv.
Po měsíci (4 x aku) začíná zvažovat, že půjde do práce. Léčba pokračuje stejně. Po 6 týdnech opravdu nastupuje do práce. Dobře spí. Ráno je odpočatá. Má chuť k jídlu. V noci se nepotí. Palpitace ani řídká stolice se neobjevují.
Říká, že nemá problém v práci vydržet fyzicky. Ale její mozek jako by ještě nedokázal analyticky pracovat. Všechno musí kontrolovat třikrát! Než ji napadne správné řešení tak to hrozně trvá.
A v té době mne napadá přidat Hericium. Medicinální houbu, kterou jsem ještě moc nevyzkoušela, a tento případ mi připadá přímo učebnicový.
Začínáme na šesti kapslích Hericia (6x 250mg extraktu) denně. Odvary jsme už vynechaly a kvůli mé dovolené se viděly až za 3 týdny a paní Věra je nadšená: ,,Nevím, co to je za houbičky, ale je to zázrak!!! V práci už zase všechno odsejpá jak má a paní doktorka na obvodě jen kroutí hlavou…“
Takže pacientku po třech měsících propouštím z péče jen se čtyřmi kapslemi Hericia denně a po měsíci přejde na dvě kapsle denně. Od její dcery vím, že i po půl roce je stále bez obtíží, ale Hericium jí kupuje pravidelně a při posledním setkání se mne ptala, zda mám pro maminku i nějaké ,,houbičky“ na ten její kašel. Slíbila jsem, že určitě něco vymyslíme….
Že by reishi???

Zpracovala:
Jana Dedková
praktik čínské medicíny
Sokolovská 1224
708 00 Ostrava Poruba
e-mail: rehabilitacni.sluzby@seznam.cz
mobil: 777 172 989
 
Jana Dedková, vystudovala jsem institut TCM Bohemia v Praze a pravidelně získávám další vědomosti a zkušenosti na univerzitě v Nan Jingu .  Praktikuji akupunkturu i fytoterapii pro děti i dospělé ve své soukromé ordinaci v Ostravě. Kde využívám i více než 20leté zkušenosti své původní profese fyzioterapeuta.