Čínský herbář
Čeština

Ochranná role Cordycepsu ve slizniční imunitě

Jedná se o velmi zvláštní parazitickou houbu, která se živí obsahem larev či kukel hmyzu, na které se uchytí její spora. Ta prorůstá do nitra, až celou larvální schránku vyplní podhoubím. Cordyceps je v přírodě k nalezení pouze ve vysokohorských oblastech Číny a Tibetu.

 
52751245 - white background vector illustration of a tonsillitis bacterial
 
 

Houba je natolik zajímavá, že upoutala pozornost vědecké obce, a to již kolem roku 1950. Existuje tedy velké množství studií, které popisují jak složení, tak účinky Cordycepsu. Dle publikovaných textů má Cordyceps celkové posilující účinky, oddaluje únavu, urychluje regeneraci, posiluje imunitní systém, ale tlumí alergické a autoimunitní reakce, snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, je též silným antioxidantem, zabíjí nádorové buňky i nebezpečné patogeny.

V této studii se autoři věnovali možnosti využít Cordyceps sinensis pro řešení narušené funkce střevní imunity.

Slizniční, střevní imunita je zcela nezbytná, neboť střevem se do těla dostávají i mnohé patogeny, které je nutné okamžitě zlikvidovat, zároveň je nutné, aby se nastavila rovnováha a imunitní systém nereagoval na neškodné složky potravy, tj. aby nevznikaly potravinové alergie. Pro správné fungování slizniční imunity ve střevě je důležitá také mikroflóra, tj. bakterie, které osídlují střevo.

Pro své pokusy vytvořili extrakt z polysacharidů Cordycepsu a extrakt z jednoho druhu lesklokorky, příbuzné Reishi.

Pokusným zvířatům byl podán cyklofosfamid, který výrazně zasahuje do fungování imunitního systému, působí jako imunosupresivum, ale v jedné dávce naruší rovnováhu v imunitním systému, které se může vychýlit směrem k zánětlivé odpovědi a vyústit ve střevní zánět. U pokusných zvířat se tedy rozvinul zánět ve střevě. Pokud však byl zvířatům podán připravený Cordycepsový extrakt, došlo k výrazné tvorbě butyrátu střevními mikroby, tato sloučenina zlepšila acetylaci histonu 3 a posílila aktivitu T regulačních lymfocytů (lymfocytů, které mají protizánětlivý vliv), zároveň se snížila hodnota cytokinů IL-17 a IL-21, které působí prozánětlivě a hrají také roli v alergických reakcích (podání cyklofosfamidu jejich hodnoty výrazně zvýšilo). Polysacharidy z lesklokorky snížily aktivitu signální cesty MyD88, která vede k posílení zánětu, naopak se zvýšila produkce protizánětlivých cytokinů IL-10 a TGF-β3. Krom jiného vedlo podávání polysacharidů nejen k obnovení rovnovážného stavu ve střevní imunitě, ale také k posílení produkce ochranného IgA.

Houbové polysacharidy pozitivně modulují aktivitu imunitního systému, nastolují rovnováhu, aby nedošlo k zánětlivému zvratu, tyto účinky jsou také zprostředkovány přes ovlivnění střevní mikroflóry, která na polysacharidy reaguje a produkuje specifické pro imunitní systém důležité látky.

Fan STNie SPHuang XJWang SHu JLXie JHNie QXXie MY. Protective properties of combined fungal polysaccharides from Cordyceps sinensis and Ganoderma atrum on colon immune dysfunction. Int J Biol Macromol. 2018 Apr 4. pii: S0141-8130(18)30380-5.