Čínský herbář
Čeština

Opakující se záněty močového měchýře

Zima je období, kdy do mé ordinace nejčastěji přicházejí ženy a stěžují si na stále se opakující záněty močového měchýře a močových cest (cystitidy). Muži s tímto problém jsou spíše vzácností – dle statistik ženy tímto problémem trpí 50 x častěji než muži.

Podle západní medicíny jsou nejčastějšími příčinami bakteriální infekce, oslabená imunita, dlouhodobý stres nebo přepracování a vyčerpání.  Občas se objevují i jako „vedlejší produkt“ diabetu.

Typickými příznaky jsou časté a bolestivé močení, pálení či řezání při močení i mimo něj, zkalená barva moči (někdy i s příměsí krve). Může se přidat i horečka leckdy doprovázená třesavkou – v tomto případě je již nutné vyhledat lékaře.

shutterstock_436068529 

Co na to čínská medicína?

Čínská medicína vidí hned několik příčin, proč ženy trpí opakujícími se záněty močových cest.

Tou nejčastější, se kterou se setkávám v praxi, je nedostatečnost ledvin (hlavně jejich yangové části). Teorie* čínské medicíny říká, že každá věc má svoji yinovou část a yangovou část. A ty se neustále snaží převážit jedena nad druhou. Neustále dokola. V přírodě tak vznikají přirozené yin yangové cykly, kdy se pravidelně střídá yin a yang - třeba noc a den nebo zima a léto. Asi všichni znáte monádu, v které je toto střídání názorně zobrazeno. Pokud jeden prvek nadměrně vzroste, tak se překlopí v ten druhý. A pořád dokola. Stejně tak to funguje i v našem těle.

Ledviny obsahují jak yangovou část (jsou to taková kamínka organismu), tak i yinovu část (to je výživa, materie). Pokud je žena zimomřivá, má studené končetiny, stěžuje si na časté či noční močení, na bolestivou menstruaci, je bledá a unavená, pak má málo ledvinového yangu. Její ledviny jsou „studené“ a vnikne-li do organismu další chlad zvenčí (žena je vystavena vnějšímu chladu), potom se chlad stává nadměrným.

A podle výše uvedené teorie*, kdy se nadměrný yin přemění v yang, stejně tak se extrémní chlad změní v extrémní horko neboli zánět. Což je typický průběh chronických cystitid. Žena prochladne, začnou bolesti, řezání, pálení a následují antibiotika, což není teoreticky špatný nápad, jelikož horko je třeba zchladit. Problém je ale v tom, že organismus zchladí obvykle až příliš, a ještě více udusí „ohýnek“, který má plápolat v ledvinách. A příště už stačí mírnější vpád vnějšího chladu, aby se nemoc vrátila. Tím vzniká začarovaný kruh.

 

Co s tím? Jak se dostat ze začarovaného kruhu?

V své praxi k tomuto používám dvě medicinální houby: Cordyceps sinensisCoriolus versicolor. Cordycpes posiluje ledviny, hlavně jejich yang a esenci tzn., že je zahřívá, je silně protiúnavový, stimuluje imunitní systém a libido.

Coriolus je z medicinálních hub nejsilnější „zabiják“ jakýchkoliv patogenů, které v organismu nemají co dělat. A je mu jedno, jestli to jsou viry, bakterie, chlamydie, borelie či rakovinné buňky. Jeho další nespornou výhodou, proč má smysl ho použít u zánětů močových cest, je fakt, že regeneruje sliznice.

 

Jaké je optimální dávkování?

Důležité je, aby ženy trpící záněty močového měchýře, tento problém řešily v době mimo akutní stav - Cordyceps v dávce 2-1-0 (ráno-v poledne-večer) a Coriolus v dávce 0-1-2. Vždy užívat 5 dnů v týdnu a poté 2 dny pauza.

Pokud se začnou objevovat akutní příznaky jako je pálení, řezání při močení, krev moči apod., potom doporučuji vysadit Cordyceps a zvýšit dávku Coriolu - klidně až na 2-3 tobolky 4x denně. Případně je možné přidat čínskou směs Ba Zheng San či běžný urologický čaj a antibiotika opravdu až v nejnutnějším případě.

U lidí, kteří mají obecně tendenci k prochladnutí, je vhodné užívat Cordyceps i preventivně, a to hlavně v zimě. Cordyceps je vhodné použít v koncentraci 30 % polysacharidů a Coriolus v koncentraci 40 % polysacharidů. Proč je zrovna tato koncentrace je optimální? Odpověď naleznete zde.

Musím však zdůraznit, že mohou být i jiné příčiny opakujících se zánětů močového měchýře - např. vlhká horkost v dolním zářiči, stagnace jater s akumulací vlhka, nedostatečnost yin ledvin atd. Pak by byl terapeutický postup samozřejmě jiný.

 shutterstock_608169077

Jak si sami pomoci změnou stravovacích návyků?

Určitě to neslyšíte poprvé - důležité je jíst vše teplé, vyhýbat se studeným potravinám, teple se strojit, vyhýbat se chladu.

Yang ledvin je třeba zahřívatposilovat prostřednictvím sleziny, tzn. pomocí diety posilující yang sleziny. Pomůže i zaměřit se na určité potraviny zahřívající ledviny. Pokud pacient trpí otoky, lze stravu doplnit i o močopudné potraviny, jako jsou vařený celer či hlávkový salát.

Doporučované potraviny: Hřebíček, semínka pískavice, fenykl, černý pepř, skořice, sušený zázvor, rozmarýn, badyán, vlašský ořech, jedlý kaštan, pistácie, jehněčí, losos, černé fazole, cibule, pórek, pažitka, slávky, jehněčí a hovězí ledvinky.

Potraviny, kterým je dobré se vyhnout: Syrové ovoce a zelenina, výhonky a saláty, špenát, rajčata, sójové boby, tofu, lepkavá (sladká) rýže, jáhly, chaluhy, nadměrně slaná či sladká jídla, mléčné výrobky, ocet, ořechy a semínka, sójové mléko, chlazené nápoje či nápoje s ledem.

Důležité je i dostatečně pít (ne však moc) – optimálně 1,5 až 2 litry denně (záleží na vašem stavu a konstituci). Dobrým trikem je popíjet během dne horkou vodu (5 x denně 2 dcl horké vody).

 

Připravil Milan Schirlo - praktik tradiční čínské medicíny