Čínský herbář
Čeština

Ostropestřec proti buňkám rakoviny jater

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum, milk thistle) je jedno- až dvouletá rostlina patřící do čeledi hvězdnicovitých. Jeho největší devizou je vysoký obsah látek, které tvoří komplex, jenž je znám pod názvem silymarin. Tyto látky mají obrovský antioxidační potenciál, tj. snižují oxidační stres, který stojí za mnoha patologickými procesy v těle, včetně nádorového bujení. Ostropestřec je znám hlavně svým pozitivním vlivem na játra, která chrání a podporuje regeneraci. Má však mnohem více účinků, ovlivňuje imunitní systém, chrání ledviny, snižuje dopady protinádorové terapie a sám působí také protinádorově.

 

ostro_liver

 

V této studii autoři testovali, zda si ostropestřec poradí a buňkami rakoviny jater. Rakovina jater se nejčastěji objevuje u lidí, kteří mají poškozená játra, např. mají cirhózu z různé příčiny či trpí infekční hepatitidou B nebo C. Vzhledem k tomu, že dlouhou dobu nemusí činit žádné obtíže, přijde se na tento typ rakoviny později a naděje na vyléčení je tak menší.

Autoři ve své studii vytvořili buněčné kultury z buněk rakoviny jater a k části z nich přidali také složku ostropestřce silybin. Zatímco v kulturách bez silybinu se nádorové buňky množily doslova jako o život, v kultuře se silybinem to vypadalo jinak. Buňky se přestaly dělit, neboť silybin zastavil buněčný cyklus, proces nezbytné pro dělení buněk. K zastavení buněčného cyklu u více než 50 % buněk došlo po 72 hodinách při koncentraci silybinu 68 μl (velmi nízká koncentrace).

Navíc se počet buněk v kultuře snižoval, což bylo díky tomu, že silybin dokázal v buňkách rakoviny jater spustit program, který vedl k jejich smrti, k apoptóze. K apoptóze může dovést buňku i protinádorovou terapií změněný metabolismus některých látek, např. tukových sloučenin. Díky silybinu se také zvýšila produkce ceramidů nádorovými buňkami (ceramidy se zapojují do buněčných reakcí a regulací), což následně vedlo k vyšší produkci látky (v tomto případě mikro RNA), která podporuje buněčnou smrt. 

Ve studii se prokázalo, že silybin z ostropestřce negativně působí na buňky rakoviny jater, a to nejen jedním způsobem, brání jejich dělení, zasahuje do jejich metabolismu a spouští různý typy buněčné smrti.

Zappavigna SVanacore DLama S,  Silybin-Induced Apoptosis Occurs in Parallel to the Increase of Ceramides Synthesis and miRNAs Secretion in Human Hepatocarcinoma Cells. Int J Mol Sci. 2019 May 3;20(9). pii: E2190. doi: 10.3390/ijms20092190.