Čínský herbář
Čeština

Polyporus podpora imunitního systému v boji s rakovinou močového měchýře

Vytváří trsnaté plodnice, ze společná baze se dělí na mnoho „větviček“, na jejichž koncích jsou drobné kloboučky. Polyporus je možné využít jako potraviny, přidat do guláše, ale co víc, má také léčebný potenciál, čehož po staletí využívá i tradiční čínská medicína. Díky moderní vědě se podařilo zjistit, že polyporus dokáže regulovat aktivitu imunitního systému, neutralizuje volné radikály, zabíjí mnohé bakterie i rakovinné buňky. Polyporus má oproti jiným medicinálním houbám také silný účinek na močové cesty.

 

polyporus_bladder

 

V této studii autoři využili polyporus na rakovinu močového měchýře. Z Polyporu extrahovali polysacharidy, o nichž se v předešlých studiích zjistilo, že dokážou omezovat růst nádoru a nemají nežádoucí účinky jako běžná protinádorová léčba. U nemocných myší se výrazně snížila úmrtnost, pokud se Polyporus přidal k běžně užívané léčbě, posílilo se vzájemné působení a bylo dosaženo lepších účinků než u standardní léčby samotné.

 Důležité pak je zjistit, jakým způsobem Polyporus na rakovinné buňky působí. K tomuto využili buněčnou kulturu vytvořenou z imunitních buněk, z makrofágů, a další kulturu, kde byly makrofágy a buňky nádoru močového měchýře. K oběma připraveným buněčným kulturám přidali polysacharidy z Polyporu. Ty výrazně zvýšily aktivitu makrofágů, které začaly produkovat více buněčných působků, které podporují i protinádorovou imunitní odpověď, např. IL-6, TNF alfa, zvýšila se také schopnost fagocytovat, tj. pohlcovat pevné částice, tedy třeba i rakovinné buňky. Tohoto je dosaženo díky tomu, že se polysacharidy váží na membránové povrchové molekuly makrofágů, tj. receptory (v tomto případě TLR4), jejich aktivací se spouští nitrobuněčné signální cesty, které vedou ke zvýšení přepisu genů v jádru, které mají prozánětlivý a imunitní odpověď posilující účinek. Navíc se zvyšuje počet povrchových molekul, kterými pomáhají makrofágy stimulovat další imunitní buňky, např. CD40, CD86.

Studií se podařilo prokázat, že polysacharidy z Polyporu výrazně posilují protinádorovou imunitu, která umí omezit růst nádoru a také jej ničit, jak se prokázalo v předešlých studiích.

Liu C-P, Zhang X, Tan Q-L, et al. NF-κB pathways are involved in M1 polarization of RAW 264.7 macrophage by polyporus polysaccharide in the tumor microenvironment. Seno M, ed. PLoS ONE. 2017;12(11):e0188317. doi:10.1371/journal.pone.0188317.