Čínský herbář
Čeština

Polysacharidy z mycelií Hericia zmírňuje ulcerózní kolitidy

Hericium (Hericium erinaceus, korálovec ježatý, lion´s mane) je saprofytická houba, která má velmi zvláštní tvar. Je kulovitý a ostnitý, tj. z plodnice odstupují výběžky připomínající dlouhé měkké ostny. Houba tak připomíná mořský korál nebo lví hřívu. Hericium je po staletí využíváno jako léčivka, a to např. v tradiční čínské medicíně. Hericium se dostalo i do hledáčku vědců, kteří zkoumají nejen jeho složení, ale hlavně jeho účinky. Hericium upravuje fungování imunitního systému, snižuje hodnoty cholesterolu a cukru, zabíjí nádorové buňky i patogeny, tedy má podobné účinky jako ostatní medicinální houby. Má však zcela jedinečný účinek, a to chránit a posilovat regeneraci v nervovém systému.

ulcerozni-kolitida

Tato studie byla zaměřena na to, zda může Hericium zmírnit problémy spojené s ulcerózní kolitidou. Jedná se o vážný chronický střevní zánět, který je spojen s bolestmi břicha, průjmy, často s příměsí hlenu a krve, nemoc může mít i celkové příznaky jako únava, teploty, anémie…

Pro svůj pokus vědci využili polysacharidy z Hericia a jejich účinnost testovali na krysách, které trpěly zánětem střeva, který je shodný s ulcerózní kolitidou u lidí.

Byly rozdíly ve zdravotním stavu mezi krysami, které Hericium užívaly a které jej nedostávaly. U krys léčených došlo ke zmírnění zánětu, což bylo dáno i tím, že Hericium snižuje oxidační stres, ten je vyšší u zánětu a zároveň zánět posiluje. Hericium zvýšilo aktivitu enzymu v těle, který neutralizuje volné radikály, tj. superoxiddismutázy. Došlo také ke zlepšení funkce mitochondrií, což jsou buněčné organely naprosto nezbytné pro fungování buňky, zapojují se do buněčného dýchání a tvorby energie, tj. ATP. Léčba Hericiem vedla ke snížení zániku buněk střevní sliznice (méně buněk propadlo apoptóze) a zvýšila se regenerace sliznice.

Krysy tedy neměly tak poškozené střevo, zánět zeslábl a ony lépe prospívaly, netrpěly průjmy a neztrácely hmotnost.

Na základě tohoto pokusu je možné říct, že Hericium by mohlo sloužit jako funkční potravina a lék pro léčbu ulcerózní kolitidy. Je však potřeba provést další pokusy, a to i na pacientech. 

Wang D, Zhang Y, Yang S, Zhao D, Wang M. A polysaccharide from cultured mycelium of Hericium erinaceus relieves ulcerative colitis by counteracting oxidative stress and improving mitochondrial function. Int. J. Biol. Macromol. 2019 Mar 15.:572-579.