Čínský herbář
Čeština

Posílení imunitního systému u pacientů s rakovinou prsu pomocí Reishi

Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá) je dřevokazná houba, která se těží velké popularitě již více než 4000 let. V dávných dobách ji využívala k léčení nemocí tradiční čínská medicína a pracuje s ní dodnes. Reishi je známá jako elixír dlouhověkosti, božská houba nesmrtelnosti, proto byla v době Staré Číny vyhrazena jen pro účely léčby císařské rodiny. Současné studie prokazují, že Reishi obsahuje velké množství bioaktivních látek, které mají mnoho účinků a vzájemně své účinky posilují.  Existují data dokládající, že Reishi má schopnost upravovat fungování imunitního systému, snižovat cholesterol a cukr v krvi, snižovat oxidační stres, ničit rakovinné buňky i mnohé rezistentní patogeny.

imunita_gender

Tato studie byla prováděna se souhlasem dobrovolníků. Jednalo se o pacientky s rakovinou prsu. Rakovina prsu je nejčastějším typem rakoviny, který je diagnostikován u žen. Naštěstí je stále menší počet žen, které nemoci podlehnou, to je dáno lepší léčbou, ale také časnější diagnostikou a prevenci (školení o samovyšetření prsou). Přesto je ale léčba mnohdy velmi náročná a poškozuje např. imunitní systém, který je potřeba pro boj s rakovinnými buňkami i infekcemi. Je proto snaha udržet imunitní systém i v průběhu léčby v dobré kondici.

40 pacientek s rakovinou prsu bylo rozděleno do dvou skupin. Jedna skupina procházela chemoterapií samotnou, druhá skupina dostávala chemoterapii s přidáním Reishi v kapslích v dávce 1000 mg/2x denně. Hodnotily se krevní vzorky odebrané po 4 cyklech chemoterapie, a to hodnoty působků, které produkují hlavně imunitní buňky a posilují fungování imunitního systému, jeho aktivitu a obranyschopnost, ale také zánět, který může být nežádoucí. Jedná se o interferon gama (INF gama), tumor nekrotizující faktor alfa (TNF alfa), interleukin 8 (IL-8) a adiponektin (produkován tukovými buňkami, zapojuje se do metabolismu, chrání výstelku cév, zvyšuje citlivost buněk na inzulin, snižuje hladinu cukru v krvi atd.).

Krevní testy prokázaly, že u pacientek, které užívaly v průběhu chemoterapie také Reishi došlo k rozdílu v některých hodnotách oproti pacientkám, které ji neužívaly.

U pacientek s Reishi se zvýšila hodnota INF gama, který posiluje imunitní odpověď proti infekčním patogenům a nádorovým buňkám. Naopak se snížila hodnota prozánětlivého TNF alfa a IL-8. Hodnoty adiponektinu se nezměnily v žádné skupině žen.

Studií, které se účastnily ženy s rakovinou prsu, se prokázalo, že kombinace chemoterapie s Reishi může modulovat aktivitu imunitního systému, stimulovat jeho obranné funkce a zároveň působit protizánětlivě a proti metastazování. To může zlepšit stav pacientek a jejich odpověď na léčbu.

Ramadhan Othman. Immunostimulatory and Anti-inflammatory Effect of Ganoderma Lucidum on Breast Cancer Patients. Asian Pac J Cancer Biol, 3 (2), 15-21.