Čínský herbář
Čeština

Přírodní léčba proti následkům požívání alkoholu

A to jak v případě, že jednorázově zkonzumujeme velké množství, tak v případě, kdy pijeme méně, ale dlouhodobě. Ale nemusí jít zrovna o poškození zdraví jako takového, ale přemíře alkoholu se můžeme cítit fyzicky i psychicky nepříjemně. To může být jako následek dehydratace a toxicity alkoholu, hlavně jeho metabolitů (je metabolizován na acetaldehyd enzymem alkoholdehydrogenázou v játrech), dochází též k nedostatku mnohých živin, jelikož je alkoholem blokováno jejich vstřebávání ze střeva, tvoří se více volných radikálů. Můžeme se cítit unavení, trpět slabostí, závratí, bolestí hlavy, můžeme zvracet, mít bolesti břicha atd.

I přesto, že mnozí neumí odhadnout množství alkoholu, který mohou vypít, a pijí více a mají tyto nežádoucí účinky, alkoholu se vzdát nehodlají. Za to se však lidé snaží najít způsob, jak krátkodobé dopady alkoholu na naše tělo zmírnit.

 

alkohol

 

Najít tzv. vyprošťovák, nebo naopak najít něco, co zmírní dopady pití. Zdá se, že tím by mohly být rostliny, tedy přípravek z nich vyrobený. Autoři vytvořili směs z jmelí bílého, kustovnice čínské, Chagy a eleuterokoku.

K testu pozvali 20 zdravých dobrovolníků, nekuřáků staré 21‒30 let. Dostali buď placebo, čistou vodu, nebo vodu s připravenou směsí. 30 minut po vypití tohoto nápoje jim podali alkoholický nápoj 19%.

Dále se měřila hladina alkoholu v čase nula a po 2 hodinách. U placeba byly hladiny 0,19 a 0,27 mg/ml. U dobrovolníků, kteří před alkoholem vypili připravenou směs, měli 0,20 a 0,24 mg/ml.

Byly měřeny i hodnoty acetaldehydu, u placeba to bylo 26,2 a 55,1 mg/l, u požití po směsi to bylo 24,3 a 52,1 mg/l.

Podání směsi také výrazně snížilo oxidační stres. Je tedy vidět, že podaná směs obsahující i Chagu snižuje hladinu alkoholu a acetylaldehydu v krvi lidí, kterým bylo podán alkoholický nápoj.

Je tedy možné využít rostliny jako prevenci proti vzniku nežádoucích dopadů pití alkoholu na člověka.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5390758/