Čínský herbář
Čeština

Protimikrobiální účinky verpáníku

Verpáník lékařský (Fomitopsis officinalis, Laricifomes officinalis) je vitální houba, která je jednou z mála, které se používala hlavně v Evropě, je mnoho zápisů z doby antiky, kdy byl verpáník používán jako léčivo. Ostatní medicinální houby mají dlouhou historii využití hlavně v Asii, v tradiční čínské medicíně. Verpáník patří mezi choroše, který roste hlavně na jehličnatých stromech. Preferuje modříny. Roste velmi pomalu, zprvu je plodnice světlá, mléčná, později tmavne. Existují i plodnice staré 70 let a ty mohou mít i desítky kilogramů. V současnosti je houba ve volné přírodě vzácná.

bakterie

Vědecké studie dokládají, že verpáník má mnoho biologických účinků. Působí protinádorově, snižuje oxidační stres, podporuje správnou funkci imunitního systému a také ničí mnohé patogeny. Tyto účinky jsou shrnuty v předkládaném textu.

V současné době je možné bakteriální infekce ničit podáváním antibiotik. Jejich účinnost se však snižuje. Mezi bakteriemi narůstá rezistence a některé infekce se tak stávají nevyléčitelné. Je tedy nutné hledat a vyvíjet další léky. Pomocníkem v boji s bakteriemi by mohl být také verpáník.

Studie probíhaly na bakteriálních kulturách, tj. bakteriální kolonie vyrostly na plotnách. K dobře prospívajícím se kulturám se přidal houbový extrakt a sledovalo se, jak bakteriální kolonie zareaguje.

Ukázalo se, že v přítomnosti extraktu se mnohé druhy bakterií přestávají množit, počty bakterií v kultuře se zmenšuje, nejen omezením dělení, ale také díky tomu, že byly verpáníkem zabity.

Takto působil verpáník i na velmi nebezpečné bakterie, např. Mycobacterium tuberculosis, což je patogen způsobující tuberkulózu, Staphylococcus aureus, který je také znám jako zlatý kok, může způsobovat i smrtelné hnisavé infekce. Obě bakterie jsou známé svou rezistencí a špatnou léčitelností.

Další patogen, který je na složky verpáníku citlivý je Yersinia pseudotuberculosis, která způsobuje závažná onemocnění u ptáků a savců a může napadnout také člověka.

Mnohé bakterie samozřejmě testovány nebyly, ale je pravděpodobné, že má verpáník mnohem větší záběr než výše zmíněné bakterie. To z něj dělá ideálního kandidáta na výrobu nových antibiotik.

Girometta C. Antimicrobial properties of Fomitopsis officinalis in the light of its bioactive metabolites: a review. Mycology. 2018 Oct 25;10(1):32-39. doi: 10.1080/21501203.2018.1536680.