Čínský herbář
Čeština

Protinádorový efekt cordycepinu

Cordyceps militaris je blízký příbuzný Cordyceps sinensis, má však výhodu v tom, že nepotřebuje ke svému růstu tak specifické podmínky, tj. vysokohorské oblasti Himalájí. Roste víceméně po celém světě. Také má parazitický charakter života a jako zdroj živin využívá těla larev hmyzu, které nakazí. Plodnice Cordycepsu má kyjovitý tvar a výraznou žlutou až oranžovou barvu. Cordyceps se používá jako jedlá houba, ale hlavně jako léčivka. Tradiční čínská medicína s ním pracuje dlouhá staletí. Současné vědecké pokusy také ukazují, že Cordyceps má výrazný léčebný potenciál. Působí imunostimulačně, protizánětlivě, protinádorově, snižuje oxidační stres i hodnoty cholesterolu a cukrů v krvi, tím omezuje vznik a zhoršování degenerativních nemocí. Jednou z nejznámějších a nejzkoumanějších složek Cordycepsu jsou polysacharidy.

cordyceps_militaris

V této studii se autoři zaměřili na jejich protinádorové účinky. Využily se polysacharidy z mycelií, podhoubí, Cordycepsu. Připravený polysacharidový extraktu se přidával k buněčné kultuře vytvořené z buněk rakoviny plic.

Buňky rakoviny plic na polysacharidy z Cordycepsu výrazně reagovaly. Došlo k snížení životaschopnosti buněk. Omezila se jejich schopnost nekonečného dělení, tj. množení. To bylo zastaveno. Již 500 μ g/ml dokázalo snížit dělení buněk o více než 50 %. Navíc došlo k zániku velkého množství těchto „nebezpečných“ buněk. Polysacharidy vedly k jejich apoptóze, tj. buněčné smrti. Aktivovaly se totiž nitrobuněčné signalizační dráhy, které dovedou buňku k apoptóze, tj. aktivovaly se kaspázy 3, 9 atd.

Studie doložila, že polysacharidy z Cordycepsu jednak snižují dělení nádorových buněk, a jednak je dokážou také zabít. Toto zjištění je velmi důležité, neboť by mohlo být využito také v klinické praxi. Abychom mohli s jistotou říci, že bude Cordyceps účinný i v reálu, je nutné provést další pokusy, a to hlavně na zvířatech a klinické studie. Je ale možné předpokládat, že vyjdou pozitivně a prokázala by se účinnost Cordycepsu proti rakoviny plic.

Liu XC, Zhu ZY, Liu YL, Sun HQ. Comparisons of the anti-tumor activity of polysaccharides from fermented mycelia and cultivated fruiting bodies of Cordyceps militaris in vitro. Int. J. Biol. Macromol. 2019 Feb 27.:307-314.