Čínský herbář
Čeština

Protistafylokokový účinek medicinálních hub

V této studii se autoři zaměřili na houby a jejich potenciál ničit bakterii Staphylococcus aureus, tedy zlatého stafylokoka. Tento je nebezpečný hlavně pro oslabené lidi. Může způsobit vážné hnisavé infekce, kožní, ale také vnitřních orgánů či kostní dřeně a mozku. Závažným stavem je pak i syndrom toxického šoku.  Navíc se u stafylokoků setkáváme s nárůstem necitlivosti k působení antibiotik, narůstá rezistence. Stafylokokové infekce se tedy stávají velmi těžko, až úplně neléčitelnými. Je tedy důležité najít jiné látky, které by mohly stafylokoka zničit, omezit jeho množení atd.

 

medicine_shrooms

 

 

Autoři studie vytvořili extrakty z několika hub, zkoumány byly např. Reishi, lesklokorka ploská, lupeníku, síťkovec načervenalý, Microporus xanthopus, troudnatec růžový atd. Extrakty se přidávali do misky, v níž byla vypěstována kultura stafylokoků. To se provádělo tak, že se malý kruhovitý disk napustil extraktem a pak se položil na misku, ve které se vypěstovala kultura stafylokoků, ta vyplnila celou misku. Určovala se zóna inhibice, tj. jaká vzdálenost (průměr) od disku napuštěného látkou a položeného na misku s kolonií stafylokoků bude „odstafylokokována“.  Pro kontrolu autoři využili stejným způsobem také antibiotikum, na něž byl tento kmen stafylokoků citlivý, ciproflaxacin. Ne všechny testované houby uspěly a byly schopné zdecimovat populaci stafylokoků. Jednou z hub, která byla úspěšná, byla Reishi (leskokorka lesklá) a její příbuzná lesklokorka ploská. Zóna inhibice byla u lesklokorky lesklé 7,12±0,88 mm u Reishi 7,43±0,29, antibiotikum mělo nejvyšší účinnost 24,28±0,15, ale na něj si postupem času může bakterie vytvořit rezistenci. Houby,  z testovaných hlavně lesklokorka, tedy vykazují protistafylokokový účinek.

 

Autoři navíc testovali také antioxidační potenciál hub, tj. schopnost vychytávat škodlivé volné radikály. Uspěly obě lesklokorky , troudnatec růžový i  Microporus xanthopus. Jejich antioxidační schopnosti byly srovnatelné s vitamínem C, který je silným antioxidantem.

 

Autorům se tak podařilo prokázat, že mnohé houby, v tomto případě hlavně lesklokorky, tedy i Reishi, jsou jednak účinné proti stafylokokům, a jednak jsou i antioxidanty.

 


https://www.researchgate.net/publication/321255825_Anti-Staphylococcal_and_Antioxidant_Properties_of_Crude_Ethanolic_Extracts_of_Macrofungi_Collected_from_the_Philippines