Čínský herbář
Čeština

Medicinální houby a rakovina prsu

breast_cancer

Rakovina prsu je v současné době nejčastějším nádorem u žen v České republice. Ročně je diagnostikováno více než 7000 nových případu.

Riziko toho nádorového onemocnění stoupá s přibývajícím věkem. I přesto, že se počet nemocných každý rok zvyšuje, klesá úmrtnost.

Důvodem jsou především nové možnosti konvenční léčby, jako je chirurgická léčba, biologická léčba, chemoterapie i radioterapie.

Rakovina prsu postihuje pacientky jako žádný jiný nádor v jejich nejhlubším nitru, ovlivňuje jejich sebehodnocení a oslabuje jejich pocit ženskosti.

 

 

Co pro sebe můžeme udělat navíc?

Jednou z možností, jak s touto nemocí efektivně bojovat přírodní cestou, jsou medicinální houby. Je to v poslední době velmi diskutované téma jak mezi onkologickými pacienty, tak i mezi lékaři onkology. Obvykle se medicinální houby užívají souběžně s konvenční léčbou.

 

Medicinální houby

Léčivé účinky hub využívá čínská medicína již po staletí. Jejich účinky jsou založeny nejen na zkušenostech, ale dnes i na mnoha vědeckých studiích, které dokazují, že houby mají výraznou schopnost modulovat naši imunitu. Houby v organismu zvyšují a aktivizují velké množství makrofágů, T-lymfocytů či NK buněk (tzv. přirození zabíječi). Tyto buňky imunitního systému pak atakují a ničí rakovinné buňky. Účinné látky obsažené v houbách mají však také schopnost přímo zabíjet nádorové buňkyomezit jejich dělení. Houby v neposlední řadě eliminují šíření rakovinných buněk dále do těla, tzv. tvorbu metastáz.

 

Doplněk při chemoterapii a radioterapii

Radioterapie i chemoterapie sice účinně bojuje proti nemocným buňkám, má však také dopad na zdravé buňky. Tento drastický zásah do těla má za následek oslabování již oslabeného organismu.  Medicinální houby jsou jedním z vhodných řešení při chemoterapii a radioterapii. Na rozdíl od běžných bylinek totiž neoslabují působení chemo či radioterapie. Podáváním medicinálních hub je možné i zmírnit negativní vedlejší účinky konvenční léčby, jako je únava, nevolnost, padání vlasů či poškození kostní dřeně.

 

Jaké medicinální houby jsou rakoviny prsu vhodné?

U rakoviny prsu (podobně i u rakoviny plic) se obvykle doporučuje užívat kombinaci tří medicinálních hub:

 

1, Maitake (Grifola frondosa, trsnatec lupenitý)

shutterstock_519635677Maitake je jednou z nejvýznamnějších hub užívaných při léčbě karcinomu prsu. Podle vědeckých studií obsahuje bioaktivní složku (D frakci), která je známá pro své protinádorové schopnosti. Tato složka dokáže u rakovinových buněk vyvolat apoptózu, tj. sebevraždu rakovinové buňky.

V současné době je Maitake intenzivně zkoumána pro své účinky nejen u nádorových onemocnění, ale i u metabolického syndromu, který souvisí s celou řadou onemocnění: hypertenze, cukrovka, cholesterol, nadváha apod. Bývá proto i častou součástí redukčních kůr. Aromatická Maitake je také jednou z nejoblíbenějších jedlých hub. 

 

2, Coriolus (Coriolus versicolor, outkovka pestrá)

coriolus_shutterstock_217712656Druhou houbou je Coriolus, kterýje využíván tradiční čínskou medicínou k léčbě celé řady nemocí.  Coriolus pomáhá při únavě, moduluje funkce imunitního systému a v neposlední řadě má prokázané protirakovinné účinky. Dokáže efektivně likvidovat nejrůznější patogenní buňky (tzv. skryté patogeny), ať už jde o viry, bakterie, chlamydie, borelie či rakovinné buňky. Spolu s Reishi má i výrazné protizánětlivé účinky. Spojitost mezi chronickými záněty a rakovinou je dnes již prokázaná.

 

 

3, Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá)

shutterstock_461172412Houba Reishi je jednou z nejvyhledávanějších medicinálních hub. Její léčebné účinky se využívají více než 4000 let. Díky vysokému obsahu polysacharidů, triterpenů a fytosterolů je často používaná k léčbě nádorových onemocnění a k jejich prevenci. Studie portugalských vědců z roku 2011 zjistila, že pokud chceme působit na rakovinné buňky, tak není smysluplné použít jen některé části houby (třeba vysoce koncentrované polysacharidy či triterpenoidy), ale je třeba použít celý komplex látek obsažených v této houbě. Právě tento komplex přírodních látek má cytotoxické účinky na rakovinné buňky.
Reishi dokáže pomoci i u kardiovaskulárních problémů či při špatném spánku. Imunitní systém, dokáže nejen posilovat, ale i regulovat, pokud je jeho odpověď nepřiměřená. Toho se využívá třeba u alergií či autoimunitních problémů.

 

Jak užívat medicinální houby u rakoviny prsu?

U onkologických problémů se doporučuje užívat 3-5g extraktů vybraných medicinálních hub během dne (dohromady).

Např.:

Reishi 1-1-0
Maitake 0-1-1
Coriolus 1-0-1

To je dávka 3g/den. Dávka vhodná pro ženu do 70kg. Tuto dávku je možné i zvýšit. Buď všechny houby rovnoměrně nebo se přidává jen Coriolus.
Pro lepší efekt se doporučuje užívat medicinální houby 5 dní v týdnu a 2 dny udělat pauzu.
Užívat na lačno.
Při dlouhodobém užívání se doporučuje po 3 měsících udělat ještě 1 týden pauzu.
Ještě jednou zdůrazňujeme, že medicinální houby je možné užívat souběžně s chemo či radioterapií.
Tato kombinace tří hub se užívá po celou dobu konvenční léčby a ještě asi 2 měsíce po jejím ukončení. Poslední měsíc se dávky postupně snižují až do ztracena.
Pokud je léčba úspěšná, tak se doporučuje užívat tuto kombinaci preventivně 1-2x ročně.

 

Jak vybrat kvalitní medicinální houby?

Na trhu po celém světě je mnoho producentů medicinálních hub. Často operují jednotlivými parametry svých produktů a předhánějí se, kdo bude silnější, kvalitnější, účinnější.
Kdo se v tom má ale vyznat? Zvláště když mnoho těchto tvrzení nemusí být pravdivých.
V jedné moudré knize se píše: Po ovoci je poznáte...
Hledejte tedy produkty, které používají ve svých ordinacích lékaři a praktici čínské medicíny. Viz třeba zde. Oni potřebují výsledky, nevyléčí své pacienty jen dobrým marketingem.

 

Kvalita suroviny

U hub je i extrémně důležitá kvalita houbové suroviny. Určitě víte, že houby jsou schopné do sebe lehce natáhnout různé škodliviny. MycoMedica zná své pěstitele a zpracovatele. A co je důležité, veškerá houbová surovina je testována v německé nezávislé laboratoři Agrolab na více jak 500 druhů škodlivých látek, jako jsou těžké kovy či pesticidy. Klasické testy, které provádí německý Agrolab, jsme teď rozšířili o testování na polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs), které mají karcinogenní účinky, mohou ovlivnit vývoj plodu a mají spojitost i s kardiovaskulárními chorobami. Viz zde.

 

Připravil Milan Schirlo (terapeut tradiční čínské medicíny) ve spolupráci s MUDr. Drahomírou Holmannovou (imunolog)