Čínský herbář
Čeština

Reishi a podpora hojení poraněné pokožky

Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá) je jedlá dřevokazná houba, která dostala své české jméno podle svého vzhledu. Je typická tím, že její hnědočervený až hnědý klobouk je jakoby nalakovaný, lesklý. Reishi je bezesporu jednou z nejznámějších medicinálních hub, která není populární jen v Asii, kde má její používání tisíciletou tradici ale již i u nás. Vědeckými studiemi se potvrdilo, že Reishi má mnohé účinky, které mohou pomoci zlepšit zdraví. Umí upravovat fungování imunitního systému, snižovat riziko kardiovaskulárních nemocí, redukuje oxidační stres, posiluje fyzickou kondici, ničí nádorové buňky, poradí si s mnoha infekčními patogeny atd. Vědci vědí, že je v Reishi skryto mnohem více, a tak hledají, jak ji naplno využít.

 

pokožka

V této studii se zaměřili na možnost využít polysacharidy z Reishi při hojení ran. Mnohá velká poranění pokožky (řezná, popáleninová) se velmi těžko hojí, či jsou dokonce „nezahojitelná“ a je třeba nutná kožní transplantace. U nehojících se ran je vyšší riziko vniknutí infekce a zahnisání rány, rána se hojí jizvou atd.

Nejprve autoři sledovali, jak Reishi působí na fibroblasty, což jsou buňky produkující složky, které jsou potřebné k hojení, tvorbě nové tkáně. Jsou nezbytné pro hojení. V přítomnosti Reishi se výrazně zvýšila životaschopnost buněk a jejich aktivita.

Další část studie probíhala na myších, kdy se sledovalo, zda Reishi podpoří hojení rány. Myším byla „odříznuta“ celá vrstva kůže. 10, 20 nebo 40 mg/ml polysacharidů z Reishi se podávalo zevně na místo poranění, část myší nebyla léčená. Vývoj hojení byl sledován každý den, hodnotila se zatažení rány a její velikost. U myší, které byly léčeny Reishi, se rána rychleji zatáhla a také mnohem rychleji hojila, došlo k jejímu zmenšení v porovnání s myšmi, které měly stejně velkou ránu, ale Reishi nedostávaly. Tento efekt se dal očekávat vzhledem k první části pokusu, kdy se potvrdil pozitivní vliv Reishi na fibroblasty.

Z výsledků pokusů je jasně vidět, že polysacharidy z Reishi podporují hojení, což by mohlo být využito také v lidské medicíně. 


Hu F, Yan Y, Wang CW, Liu Y, Wang JJ, Zhou F, Zeng QH, Zhou X, Chen J, Wang AJ, Zhou JD. Effect and Mechanism of Ganoderma lucidum Polysaccharides on HumanFibroblasts and Skin WoundHealing in Mice. Chin J Integr Med 2018 Dec 15.