Čínský herbář
Čeština

Reishi - medicinální houba proti stárnutí?

REISHI

Autor: Sharon Cornet

Medicinální houby proti stárnutí Reishi jsou využívány k léčivým účelům již více než 2000 let.

V únorovém vydání časopisu Life Extension Magazine představuje Emily Steinerová výzkumy týkající se medicinální houby Reishi.  Hovoří o ní jako o houbě proti stárnutí s řadou proměnlivých, nicméně velmi účinných léčivých vlastností, které podporují zdraví, bojují s volnými radikály (díky obsaženým antioxidantům), stimulují imunitní systém a prodlužují délku života. Provedené studie do této chvíle neprokázaly žádné vedlejší účinky či toxicitu, naopak velmi jasně poukazují na dvě věci: na podporu dlouhověkosti a boj proti stárnutí.

Reishi zpomaluje proces stárnutí

V medicinální houbě Reishi byly analyzovány stovky bio-aktivních složek.  Tři z těchto složek byly objeveny teprve nedávno a slibují nové uplatnění v medicíně i ve vědě. V posledních 20 stoletích nazývaly starověké národy Reishi „houbou nesmrtelnosti“ právě proto, že byly známy její vynikající vlastnosti významně prodlužující lidský život. Dnes víme, kolik z toho je dosaženo díky faktorům  jako jsou např. antioxidanty,  vlastnosti povzbuzující imunitní systém a snížení rizik jako je rakovina a kardiovaskulární choroby.

thumb.phpK dalším, s věkem spojeným potížím, proti nimž dokáže medicinální houba Reishi bojovat, patří autoimunitní onemocnění a neurodegenerativní poruchy, cukrovka, jaterní choroby, vysoký krevní tlak a cholesterol a problémy s ledvinami. Výzkum v oblasti medicinálních hub v současnosti velmi pokročil a hranice znalostí se oproti minulým dobám významně posunuly. Dnešní technologie i lékařská věda se postupně vrací k důvěře ve schopnosti této úžasné houby a k etnobotanickým postupům uplatňovaným v minulosti.

Proč je tak důležité, že medicinální houba jako je Reishi  skýtá tolik významných způsobů využití ve vztahu k prodloužení délky života, a proč je nazývána „Reishi, medicinální houba proti stárnutí“? Protože neexistuje jen jedna příčina stárnutí a stárnutí ovlivňuje všechny části těla. Jednotlivé orgány se opotřebovávají, buňky umírají a již se znovu neobnovují, dochází k degeneraci mozku a dalších částí těla. Stárnutí je běžným procesem, stejně jako samotné žití a uzdravování.  Plus antioxidanty – schopnost plazmy absorbovat antioxidanty se během 90 minut po konzumaci Reishi prudce zvýší, úroveň antioxidantů měřených v těle po zhruba třech hodinách vzroste o 29 %.        A tak v boji proti stárnutí a potenciálním zdravotním potížím je to právě Reishi, která nám pomáhá takové problémy různým způsobem eliminovat. Vzhledem k tomu, že medicinální houba Reishi obsahuje biologicky aktivní molekuly, které se počítají doslova na stovky, může mít velmi pozitivní dopad na naše zdraví „na více frontách“.

V neposlední řadě je důležité uvést, že tři složky, které byly v houbě Reishi identifikovány jako látky s antioxidačními účinky a zpomalující proces stárnutí, jsou polysacharidy (protirakovinné účinky a stimulace imunitního systému), triterpeny (chrání játra, snižují krevní tlak a cholesterol, brání shlukování krevních destiček, které způsobuje mrtvice a infarkty, snižují hladinu histaminu v krvi, tedy alergické reakce, a mají protirakovinné účinky) a peptid Ganoderma lucidum (super antioxidační protein, jeho vlastnosti se stále ještě zkoumají).

Je úžasné vědět, že lepší kvalita života a potenciální prodloužení našeho života máme na dosah díky medicinálním houbám Reishi a potravinovým doplňkům, které je obsahují. Doufejme, že život prodlužující vlastnosti houby Reishi budou v nejbližší budoucnosti dále zkoumány a nakonec odhaleny v celé své šíři! 

Zdroj: http://www.lef.org/magazine/mag2013/feb2013_how-reishi-combats-aging_01.htm

Zdroj: Medicinal Mushroom Information Center - http://medicinalmushroominfo.com

Informace uvedené na této webové stránce jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení rad od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s lékařem.